دریا نیوزجایگاه آب در برنامه ریزی ها کجاست؟

، 08:39   /   کد خبر: 35053   /   تعداد بازدید: 172


دریانیوز: در حالی بخش کشاورزی با مصرف90تا 92 درصد از آب کشور، بزرگترین مصرف کننده آبی است که بازدهی و بهره وری این بخش پایین بوده و تناسبی با میزان مصرف آن ندارد.
گاهی محصولاتی با میزان مصرف بالا کشت می شوند ویا بدون توجه به الگوی کشت، محصولاتی از دل خاک رخ می نمایند که تنها هنرشان بلعیدن آب است و گاهی حتی بدلیل نداشتن مشتری، حتی محصول ارزش برداشت از مزارع نداشته و فقط باعث هدر فت آب، سرمایه و... شده است.
در همین راستا افزایش بهره وری آب در بخش کشاورزی، لزوم افزایش راندمان آب، راهکارهای نوین بهینه سازی مصرف آب در بخش کشاورزی و صیانت از منابع آب کشور بایستی مدنظر کشاورزان، صنعتگران و سازندگان تجهیزات کشاورزی قرار گیرد.
متاسفانه هم اکنون آب به عنوان محور توسعه در برنامه ریزی ها قرار نمی گیرد که این بی توجهی، هزینه های زیادی را به مملکت تحمیل کرده ومی کند. کمیابی و محدودیت آب، واقعیت سرزمین ایران است و نباید برنامه های توسعه صنعتی، خدماتی، کشاورزی و... فراتر از توان و افت منابع آب کشور باشد. در این حوزه نیز نیاز است که قانونگذاران، مسئولان اجرایی استان، مسئولان جهاد کشاورزی وصنایع، شهروندان و کشاورزان و دانش آموزان به این بخش توجه ویژه ای داشته باشند.
گرچه دو دهه خشکسالی را استان تجربه می کنیم که از آن طرف تصور عمومی براین است که کشور و استان سرزمینی است با منابع کافی که فقط در بعضی از سال ها دچار خشکسالی می شود وبه همین دلیل اقدامات مقطعی برای مصرف بهینه آب چندان موفقیت آمیز نبوده است و چندان مصرف آب را در بخش کشاورزی و... هم کاهش نداده است.  خشکسالی در کشور وبخصوص هرمزگان یک واقعیت اقلیمی بوده و کشور در سال های محدودی با ترسالی مواجه بوده است و جلوگیری از وقوع بحران خشکسالی ضرورتی اجتناب ناپذیر می باشد.
از آن طرف منابع آب زیرزمینی از جمله مهمتربن و باارزش ترین ذخایر راهبردی کشور به شمار می رود که باید با مدیریت درست همه جانبه و آینده نگر برای بهره مندی نسل های کنونی و آتی و استفاده بهینه از آنها در مسیر پیشرفت و آبادانی کشور، حفاظت و مراقبت شود. وضعیت کنونی در بهره برداری از آب های زیر زمینی بسیار مخاطره آمیز بوده وبه هیچ عنوان به توسعه پایدار کشور نخواهد انجامید. در همین راستا بایستی صیانت از منابع آب زیرزمینی، پایان ناپذیر بودن منابع آب زیر زمینی و خطرات ناشی از پایین رفتن آب های زیرزمینی مورد توجه قرار گیرد.
از آن طرف تصور غالب در بین مردم، رایگان یا کم هزینه و فراوان بودن آب است، درحالی‌که تامین و توزیع آب در بخش های مختلف دارای هزینه است و بسیاری از مردم از آن اطلاع ندارند و به همین دلیل همچنان فرهنگ صرفه جویی و استفاده بهینه از آب در جامعه نهادینه نشده است و شاهد هدررفت آب در حوزه های مختلف هستیم. در حالیکه جامع نگری و مدیریت یکپارچه در منابع آب کشور، نسخه ارائه شده صاحب‌نظران و متخصصان برای درمان مشکلات آب کشور است که این نسخه هنوز مورد توجه جدی مسئولان ذیربط قرار نگرفته است که جامع نگری و آینده نگری در مدیریت منابع آب ضرورت دارد.
با وجود چالش های متعدد پیش رو مدیریت آب کشور، در زمان کنونی مدیریت برمنابع آب کشور بدون مشارکت مردم غیرممکن بنظر می رسد. ارتقای مشارکت مردم از زمان مطالعه طرح های توسعه منابع آب تا بهره برداری و مدیریت آنها یکی از محورهایی است که باید در دستور کار قرار گیرد.

علی زارعی/ دریا