دریا نیوزنماینده ولی فقیه در هرمزگان خواستار شد: نظارت عالیه اوقاف بر مراکز وموسسات خیریه

دریانیوز: اوقاف مدیریت وتولیت وقف، امورخیریه، امامزادگان و قرآن را برعهده دارد 

، 10:26   /   کد خبر: 35022   /   تعداد بازدید: 396


دریانیوز: نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان اظهارداشت: اوقاف بایستی نظارت عالیه را بر موسسات و مراکز خیریه داشته باشد.
حجت الاسلام والمسلمین محمد عبادی زاده در جمع مدیرکل و کارکنان اداره کل اوقاف و امور خیریه استان هرمزگان با گرامیداشت دهه وقف افزود: دستگاه های مختلف نسبت به صدور مجوزفعالیت مراکز و موسسات خیریه اقدام می کنند و اداره اوقاف بایستی نظارت داشته باشد تا فعالیت ها براساس اساسنامه این مراکز صورت گیرد.عبادی زاده افزود:وقف یکی از فاخرترین بخش هایی است که در اسلام به آن توجه شده است.وی خاطرنشان کرد: اوقاف مدیریت وتولیت وقف ، امورخیریه، امامزادگان و قرآن را برعهده دارد که جزو کارهای فاخر است و کارکنان اوقاف در این چهاربخش وظیفه مهمی را برعهده دارند. امام جمعه بندرعباس گفت: همواره تاکید داشته ام که شاغل بودن در اوقاف همراه با ماموریتی است که هم در دنیا و هم آخرت برای کارکنان مایه خیر وبرکت است که بایستی خدا را شاکر باشیم و نیات مان را هم خالص کنیم. وی با بیان اینکه در حوزه اوقاف زمینه های تعالی فردی هم فراهم است؛ هشدار داد: کسانی که به حوزه وقف نامهربانی کردند هم زمین خوردند و هم خیر ندیدند.

عبادی زاده افزود: واقفینی که امانت شان را به عنوان وقف گذاشتند و دست شان از این دنیا کوتاه است که نباید در اجرای نیات شان کوتاهی شودو کاری مقدس تر از کاری که در حوزه وقف صورت می گیرد، وجود ندارد که کارکنان اوقاف با دلسوزی و خلوص نیت به انجام وظیفه می پردازند. نماینده ولی فقیه در استان اظهار داشت: با رویکرد جدید سازمان اوقاف که توجه ویژه ای به احیای موقوفات و افزایش بهره وری در موقوفات است که حرکت بسیار خوبی است و برای تحقق آن بایستی عزم جزم وجود داشته باشد و همگان کمک دهند.وی تاکید کرد: سرمایه گذاری در حوزه وقف بایستی تقویت شود وزیرساخت ها  متناسب با هدفگذاری هایی که انجام شده ،باشد.عبادی زاده از اوقاف خواست در احیای موقوفات فقط به ظرفیت بنیاد توسعه عمران موقوفات بسنده نشود و از ظرفیتهای بخش خصوصی بیشتر استفاده شود.

امام جمعه بندرعباس گفت: اگربخش خصوصی ورود جدی در احیای موقوفات کرد،موقوفات آبادمی شوند واگر بخش خصوصی در  این حوزه وارد نشود، موقوفات آباد نمی شوند. وی گفت:زمینهای بایر غیراستفاده موقوفه زیادی در استان داریم و زمین های کشاورزی موقوفه داریم که با روش سنتی کشاورزی می شود ودرآمد چندانی نداردکه اگر این اراضی احیا و سرمایه گذاری شوند و از روش های جدید و نوین استفاده شود ومیزان بهره وری از زمین های کشاورزی و باغی و بایر را افزایش داد؛ آنگاه  درآمد موقوفات افزایش می یابد که بایستی به این موضوع توجه شود.عبادی زاده با بیان اینکه در سال های اخیر با شیوه های مختلف ازجمله با آبشیرینکن تلاش شده است مشکل کمبود آب در استان برطرف گردد؛ اظهار داشت: برای رفع این مشکل از ظرفیت آب انبارهای استان هم استفاده نشده است که بایستی از این ظرفیت استفاده شود که به مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان نیز این موضوع را متذکر شدم وآب انبارها بایستی احیا شوند.

امام جمعه بندرعباس تاکید کرد: همچنین بایستی در اجرای طرح های گلخانه ای وآبیاری قطره ای نیزدر کشاورزی از آب انبارها استفاده شود . وی به مسئولان اوقاف هرمزگان توصیه نمود: این آب انبارها را به بخش خصوصی اجاره دهید تا برای کشاورزی و.. استفاده شود ودرآمدزایی داشته باشید. عبادی زاده تصریح کرد:آب انبارها، سرمایه هایی هستند که در حال تخریب شدن می باشند وبه دلیل رها شدن،گاهی به مردم هم خسارت وارد می شود وچند روز پیش هم دو  کودک در آب انبارها سقوط و فوت کردند.نماینده ولی فقیه در استان خاطرنشان کرد:اسناد مالکیت این آب انبارها رابایستی بگیرید وآب انبارها با توسعه شهرها وارد شهرها می شوند ودرصورت نیاز این آب انبارها را می توان تغییر کاربری داد واز آنها استفاده بهینه نمود.

وی در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم ساماندهی انجمن های خیریه نیز تاکید کرد و افزود:موسسات خیریه بایستی ساماندهی شود که درحال حاضر هر دستگاهی ازجمله بهزیستی، بهداشت، کمیته امداد، آموزش و پرورش و... بطور مستقل مجوز صادر می کند که اگر مجوزی صادر می شود، بایستی نظارتی هم صورت گیرد.عبادی زاده گفت:براساس قوانین و مقررات، سازمان اوقاف متولی امور خیریه است و تاکنون در این امور خیریه چندان ورود نداشته است و با مجوز هایی که توسط برخی نهادها هم صادر می شود،گاهی اقدامات حاشیه ای نیز ایجاد می شود.امام جمعه بندرعباس با بیان اینکه این مراکز و موسسات  با افراد مختلفی ارتباط دارند؛ تاکید کرد: باید برعملکرد و نوع هزینه کردشان نیز نظارت های لازم صورت گیردکه این ماموریت را اوقاف دارد تا نظارت کند عملکرد و هزینه کردها در چارچوب اساسنامه باشد که از این موضوع حمایت می کنیم و خلاءهای موجود بایستی برطرف شود و چتر نظارتی بایستی بر روی موسسات خیریه گسترش یابد.

وی تاکید کرد: نقش ساماندهی امورخیریه و موسسات و نظارت برآنها بایستی برعهده اوقاف باشد ودر سازمان مرکزی بایستی این موضوع به دغدغه تبدیل شود. عبادی زاده به موضوع  نیات واقفین اشاره کرد و گفت: بیشتر نیت واقفین در حوزه های خاص و بیشتر در حوزه عزاداری سیدالشهدا(ع) است که امروزه نیات بایستی جهت دهی شوند.نماینده ولی فقیه در هرمزگان با بیان اینکه در بخش غدیر، مهدویت وامام زمان(عج)، نیازهای روز جامعه  و...نیاز به وقف داریم؛ تاکید کرد: این نیازها بایستی احصاء و واقفین در مسیر نیازها هدایت شوند. در بخش نیازمندان، جهیزیه، کمک به تحصیل، علمی، پژوهشی، مشاوره، برای کمک برای گرفتن وکیل برای نیازمندان، برای رفع آسیب های اجتماعی از محل موقوفات کمک به نیازمندان و دادن مشاوره در حوزه های مختلف و...نیاز به موقوفه داریم.وی گفت: می توان از محل موقوفات جلسات گفتمان با حضورمبلغان، همایش های حوزه عاشورایی برای آشنایی با فرهنگ عاشورا و جلسات پرسش و پاسخ در این حوزه هم استفاده کرد.


عبادی زاده گفت: در سال های اخیر سروسامان دادن موقوفات در اوقاف شروع شده است و اسناد موقوفات در سامانه ها ثبت می شوند تا از مفقود شدن سند و مدارک موقوفات جلوگیری شود. امام جمعه بندرعباس تاکید کرد:بایستی به موضوع ارزش افزوده موقوفات وافزایش بهره وری آنها توجه بیشتری شود.


  رویکرد جدید اوقاف مدیرکل اوقاف و امور خیریه هرمزگان نیز در این جلسه باگرامیداشت دهه وقف گفت: رویکرد جدید سازمان اوقاف و امور خیریه در حوزه بهره وری بیشتر از موقوفات خصوصا در حوزه سرمایه گذاری است که باتوجه به بضاعت و موقعیت استان هرمزگان که موقوفاتش بیشتر پتانسیل سرمایه گذاری و بهره وری را دارد؛ بایستی از این ظرفیت استفاده شود. حجت الاسلام حسین مهدیان افزود: در حوزه تبلیغ و ترویج سنت حسنه وقف علی رغم تلاش های صورت گرفته درکشور، درحوزه تبلیغی و ترویجی این خلا کماکان وجود دارد. مهدیان افزود: نیات موقوفات در هرمزگان بیشتر در حوزه عزاداری سیدالشهدا(ع) است؛ اما در سایر حوزه ها و بخصوص حوزه های اجتماعی این خلا در استان هرمزگان  داریم.

وی تاکید کرد: اجتماعی کردن فعالیت های اوقاف و موقوفات یکی از برنامه های سازمان اوقاف است و در همین راستا بحث راه اندازی مراکز افق برگرفته از بحث اجتماعی فرهنگی وقرآنی با هدف تقویت کارگروهای اجتماعی، فرهنگی و قرآنی و تقویت مشارکت مجاوران و زائران در راستای مقابله با آسیب های اجتماعی و الگو سازی خدمات اجتماعی متناسب با حوزه های دینی در دستور کار است.مدیرکل اوقاف و امور خیریه هرمزگان  اظهار داشت: با توجه به بضاعت مردم بحث وقف های  جمعی مشارکتی را در دستورکار داریم.وی افزود:تعداد موقوفات سطح استان 7256موقوفه است که 13691رقبه را شامل می شود. مهدیان تصریح کرد:در حوزه فرهنگی وقف های جدیدی که از ابتدای سال تا به امروزثبت در سامانه شده 54مورد وقف های جدید و وقف های جدید الکشف هستند. 21وقف جدید از ابتدای سال داشتیم که 12وقف بصورت انتفاعی و 9وقف بصورت منفعتی ثبت گردید. 

مدیرکل اوقاف و امورخیریه هرمزگان تصریح کرد: طرح های فرهنگی که از ابتدای سال تاکنون اجرا شده شامل شش طرح آرامش بهاری، نشاط معنوی،ضیافت الهی، دهه ولایت، دهه کرامت و بصیرت عاشورایی است.وی گفت:طرح شمیم حسینی برای نخستین بار اجرا شد و از محل موقوفات و خیرین از هیئت های عزاداری حمایت شد.از 150هیئت با مبلغ 600میلیون ریال حمایت لازم صورت گرفت.در شش ماهه ابتدای سال  که از 154مبلغ شامل 114مبلغ بومی و  40مبلغ اعزامی استفاده شد.مهدیان گفت: 13خیمه معرفت نیز در سال جاری دایر شده که برای اولین بار در مناطق گردشگری قشم و هرمز نیز این خیمه های معرفت را داشتیم. مدیرکل اوقاف و امورخیریه هرمزگان تصریح کرد: سنت حسنه وقف می تواند بسیاری از معضلات اجتماعی را برطرف نماید که رویکردمان در حوزه اقتصادی و اجتماعی استفاده از این ظرفیت  است. وی افزود: ایجاد اشتغال برای جوانان براساس بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری در دستور کار داریم که از ظرفیت موقوفات بایستی استفاده شود.

مهدیان افزود: حرکت در مسیر رونق اقتصادی و تولید و اجتماعی سازی فعالیت های اوقاف را نیز اجرایی می کنیم. مدیرکل اوقاف و امورخیریه هرمزگان اظهار داشت: طرح امین موقوفات را با مشارکت مردم و کاهش تصدی گری اوقاف در برنامه داریم. وی گفت: 221بقعه متبرکه با53 بقعه امامزاده در استان داریم. مدیرکل اوقاف و امورخیریه هرمزگان از برگزاری 19نشست صنفی وتخصصی با موضوع وقف خبرداد وگفت: 9 انجمن یاوران وقف تشکیل شده و دو دوره آموزشی برای آنها استفاده شده است و پنج مرکز افق در راستای اجتماعی سازی عملکرد وقف نیز در استان افتتاح شده اند.وی خاطرنشان کرد: 19میلیارد و 890میلیون ریال عواید موقوفات در شش ماهه نخست سال جاری در جهت اجرای نیات واقفین خیراندیش بوده است.مهدیان میزان صدور و تمدید احکام هیئت امنای بقاع متبرکه، مساجد و...را 2103نفر در استان در شش ماهه اول سال اعلام کرد.

مدیرکل اوقاف و امورخیریه هرمزگان از وقف دو موقوفه قرآنی در استان خبرداد.به گفته وی 85هزار دانش آموز در مسابقات و برنامه های تبلیغی و ترویجی  قرآنی در بقاع متبرکه را مورد حمایت و پشتیبانی قرار دادیم وقرار است یک وقف مشارکتی قرآنی با مشارکت دانش آموزان را در استان داشته باشیم.مهدیان میزان حمایت از موسسات قرآنی را بیش از یکصد میلیون تومان در سطح استان در شش ماهه نخست سال جاری اعلام کرد.مدیرکل اوقاف و امورخیریه هرمزگان گفت: 1800نفر در مسابقات سراسری قرآن کریم در سطح استان شرکت کردند که 85نفر به مرحله استانی راه یافتند و برای نخستین بار رتبه ممتاز و مقام اول را در 20جزء برادران و در ده جزءخواهران نیز رتبه عالی و مقام دوم بصورت کشوری توانستیم کسب کنیم.وی در حوزه عمرانی و سرمایه گذاری نیز به اجرای پروژه های مختلف از جمله احداث زائرسرای امامزاده سیدسلطان محمد(ع) رودان با 1700مترمربع، پروژه هایی در نظرگاه کمیز،شاه قطب الدین حیدر، سیدمظفر(ع) قشم، شاه شهیدو... با اعتبار یک میلیارد تومان خبر داد.مهدیان اظهار داشت: اخذ 87سند مالکیت موقوفه با 370رقبه و همچنین 30هزار برگ موقوفات در شش ماهه نخست اسکن شده و15سند وقفی و ثبتی جدید موقوفات نیزکشف شده است. مدیرکل اوقاف و امورخیریه هرمزگان گفت: از 172 پرونده حقوقی نیزبرای  30پرونده رای صادر شده است و12پرونده مختومه شده است.