دریا نیوزچشم انداز روشن گردشگری درآینده قطب محرومیت ها

دریا نیوز: باروند فعلی شاید بتوان در حوزه گردشگری، چشم انداز زیبایی را برای آینده بندرعباس متصور بود

، 12:51   /   کد خبر: 35004   /   تعداد بازدید: 415


دریا نیوز: باروند فعلی شاید بتوان در حوزه گردشگری، چشم انداز زیبایی را برای آینده بندرعباس متصور بود.

عزم شهرداری برای توسعه گردشگری در بندرعباس که همچنان واژه محرومیت را یدک می کشد را می توان به عنوان یکی از نقاط قوت عباس امینی زاده شهردار بندرعباس خواند که از ظرفیت های فراموش شده استفاده کرد.

پس از اینکه شهردار بندرعباس اعلام کرد که در نظرگاه قدیمی شهر می خواهد طرح هایی را اجرا کند و کوهستان پارک پنجه علی(ع) را در آنجا برای توسعه گردشگری شهر احداث کنند و طرح های ویژه ای در بخش گردشگری در این منطقه توسعه یابد؛ مهدی رنجبری شهردار منطقه2بندرعباس که از جوانان توانمند، جهادی و با روحیه بسیجی است در گام نخست دوکیلومتر جاده دسترسی آسفالته را با بازگشایی مسیر از میان کوه ها احداث نمود تا افراد زیادی بتوانند به این مکان بروند و در واقع گردشگری مذهبی و توریستی توسعه یافت. زائرسرا هایی نیز در کنار بقعه احداث شد. ست تاب و سرسره نیز برای بازی کودکان نصب شد و در سه چهار سال اخیر علی رغم تنگناهای مالی ،اما شهردار منطقه2 بندرعباس طرح های زیادی را باحمایت شهردار شروع کرد ونکته جالب توجه اینکه چند مرتبه که به این مکان رفتم؛ شهردار را نیز مشاهده کردم که جهت بازدید از روند پروژه ها در کوهستان پارک آمده بود.چندین چشمه سرویس بهداشتی نیز در کنار بقعه متبرکه احداث شده است؛ اما هنوز برق و آب به این مکان نرسیده است.البته تیرهای برق در جاده خاکی پیاده روی نصب شده و در جاده آسفالته نیز قرار است که روشنایی تامین شود و این جاده هم تعریض شود که به گفته شهردار منطقه 2 بندرعباس مناقصه برق رسانی برگزار شده است و به دلیل نداشتن برنده، دوباره مناقصه برگزار می شود و با برق رسانی و آبرسانی می توان تحولی در حوزه گردشگری را شاهد بود. آنطور که مهدی رنجبری عنوان می کند احداث زمین ورزشی، خانه تعزیه و پلاتو برای تئاتر روباز ،نیز عملیات اجرایی شان آغاز و سرویس بهداشتی نیز احداث شده است. البته در زمان حضورمان شاهد فعالیت ماشین آلات جهت تسطیح زمین فوتسال به متراژ 20هزار متر مربع بودیم.احداث دریاچه، بازسازی آب انبار، اقامتگاه بوم گردی، بادگیر ،پیست های اسب دوانی، دوچرخه سواری، پارک بزرگ بازی کودکان، توسعه فضای سبز و... از جمله طرح های دیگری است که در این بخش درحال اجراست.

همچنین پارک بزرگ بوتانیک در 17 هکتار در ضلع غربی میدان امام علی (ع) در اتوبان شهیدرجایی بندرعباس اجرا شده است که با تکمیل این پارک، تحولی عظیم در افزایش سرانه فضای سبز و بهره مندی بندرعباس ها از اماکن تفریحی را شاهد خواهیم بود.

قطع نهال ها

گرچه در سال های اخیر چندین مرحله نهال کاری در کوهستان پارک صورت گرفته است و بطور مرتب درختان آبیاری می شوند تا کوهستان پارک سرسبز شود و در گرمای بندرعباس توسعه فضای سبز هم ضرورت دارد؛ اما شاهد صحنه ای تاسف بار بودیم و تعدادی از نهال ها که هنوز به درختان تنومند تبدیل نشده اند؛ با نهایت تاسف توسط افرادی شکسته شده بودند که مشخص می شود با زیبایی، طراوات، درختکاری و... سرناسازگاری دارند و هدف شان آسیب زدن به محیط زیست است و بایستی اجازه نداد این صحنه های تلخ تکرار شود. البته چندی قبل هم افرادی به تعدادی از المان های شهر که با پول شهروندان و برای زیبایی شهر احداث شده اند نیز آسیب رساندند که بنظر می رسد بایستی اینگونه افراد شناسایی و مجازات شوند.

توسعه فرهنگسراها

توسعه فرهنگسراها نیز یکی از برنامه های شهرداری بندرعباس بوده که این فرهنگسراها در محلات حاشیه ای و قدیمی مانند برکه گرد،چاهستانی ها و... نیز احداث شده است و شهردار منطقه2بندرعباس نیزبر توسعه فرهنگسراها برای فرهنگسازی توجه ویژه دارند. در این فرهنگسراها برنامه های فرهنگی، آموزشی، مهارتی ، صنایع دستی و... نیز برگزار می شود.در فرهنگسرای محله برکهگرد که در کنار برکه گرد قدیمی که سال گذشته توسط شهرداری بندرعباس بازسازی شده ،نیز قرار است ثبت نام دوره های مختلف از جمله حصیربافی، چهل تیکه دوزی، خوس دوزی ،صنایع دریایی ،گلابتون دوزی ،شک و زری بافی، لباسهای بندری و رودوزیهای سنتی ،کاموا بافی ، تریکو بافی ،پته دوزی ،تلفیق چرم و نمد ، طراحی روی پارچه ،سفال،چرم دوزی ،ملیله دوزی،دوخت لباس بچه و کیف ملزومات ،ساخت عروسکهای فانتزی ،خیاطی ،مجسمه سازی ،مانتوهای سنتی ،اکسسوری، گلابتونی و خوسی، نقاشی کودکان ،طراحی نقش حنا ،طراحی نقشه های لباس و شلوار بندری ،سینی حنابندان ،تهیه گیفت های مختلف عروسی،طراحی ماندالا هنر ،پالایش ذهن، نقطه کوبی ،ویترای ،دکوپاژ،کار با رزین ،قالب گیری دست و پای بچه، جواهر آلات سنگی نیز آغاز شده است. البته بازسازی برکه گرد و احداث فرهنگسرا و نصب وسایل بازی کودکان ونیمکت ، فضای مفرحی را برای اهالی ایجاد کرده است و گویا درصورت همکاری اهالی برای تملک املاک شان با شهرداری، قرار است مجموعه ورزشی و... نیز در این مکان احداث شود.

بازدید از محلات

یکی دیگر از برنامه های شهردار منطقه 2بندرعباس، بازدید مرتب از محلات و دیدار با اهالی است که این دیدارها در رفع مشکلات مناطق مختلف و بخصوص حاشیه نشینان بسیار اثر گذار است ودر سه سال اخیر اقدامات مناسبی در مناطق حاشیه ای صورت گرفته و انتظار می رود با همکاری بیشتر سایر دستگاه های اجرایی، خدمات رسان وحتی صنایع، مشکلات این مناطق کمترشده و میزان خدمات رسانی افزایش یابد.

علی زارعی/دریا