دریا نیوزعزم جزم مديران براي رفع مشکلات معلولان؛ نسخه هايي براي همسران معلول و پسر نابينا در بندرعباس

 پس از انتشار گزارشي از وضعيت زندگي زوج معلول با سه فرزند در کوي گلستان محله چاهستاني هاي بندرعباس که فاقد مسکن بودند و با مشکلات فراواني مواجه بودند، به همراه مدير کل بهزيستي هرمزگان قرار شد از اين خانواده بازديدي داشته باشيم

، 12:08   /   کد خبر: 35003   /   تعداد بازدید: 429


دریا نیوز: پس از انتشار گزارشي از وضعيت زندگي زوج معلول با سه فرزند در کوي گلستان محله چاهستاني هاي بندرعباس که فاقد مسکن بودندو با مشکلات فراواني مواجه بودند، به همراه مدير کل بهزيستي هرمزگان قرار شد از اين خانواده بازديدي داشته باشيم.

زماني که مديرکل بهزيستي تماس گرفت و عنوان کرد که قرار است به غير از اين معلول، از خانواده ديگري به همراه مديرکل امور بانوان و مديرکل روابط عمومي استانداري بازديدي داشته باشيم، به مسکن مهر شهرک پيامبراعظم(ص) رهسپار شديم.تا قبل از رسيدن مديران استانداري به پيشنهاد مديرکل بهزيستي استان به سراغ معلولي رفتيم که با اراده اي که داشته است، در مغازه اي کانکسي و با شرايط خاص امرار معاش مي کند.

فقط زمين واگذار کنند

انتهاي مسکن مهر و ضلع غربي اين شهرک و جنب مجتمع 606 واحدي عمران خليج فارس کانکس کوچکي است که درحال حاضر به محل خريد ساکنان اين منطقه درآمده است.ولي ا... تنيان داراي ديستروفي عضلاني است و دو پايش بطور کامل ازکار افتاده است و دو دستش را هم به سختي تکان مي دهد؛ اما با اراده اي پولادين و روي تختي در سوپر مارکت نشسته است و پاسخگوي مشتريانش است.مغازه اي که با فروش طلاهاي همسر و پس انداز و... راه اندازي مي شود تا دستش جلوي کسي دراز نشود وحتي به ديگران هم کمک کند. بيش از 14 ميليون تومان هم مشتريانش بصورت نسيه جنس برده اند و در سيستمش ثبت است. تايپ وتکثير را هم انجام مي دهد. مشتريان زيادي به مغازه اش مي آيند. مشترياني که خودشان اجناس شان را انتخاب مي کنند و خودشان کارت را به دستگاه کارتخوان مي کشند واگر پول نقد بخواهند بدهند، باز هم خودشان کشوي ميز را مي کشند وپول مي گذارند و برمي دارند. سقف کانکسش در بارندگي چکه مي کند ونياز به ساختماني دارد که سوپرمارکت را در آن داير کند. همسرش نيز معلوليت دارد و در خانه خياطي مي کند و شوهرش را از همان ابتدا تشويق کرده که روي پاي خودشان بايستند ودرآمد داشته باشند. تنيان مي گويد همسرم 50 هزارتومان از درآمد خياطي را به من داد و گفت شارژ تلفن همراه بخر وبفروش و تشويقم مي کرد که کار کنيم. حالا نيز بحمدا... درآمد خوبي دارم. اما فقط مشکلمان واگذاري قطعه زمين 60متري در اينجاست. زميني که خودم پيگيري کردم و کروکي کشيدم و در ابتدا 225 متر بود قيمتش بيش از 450 ميليون تومان بود و من گفتم فقط 60 متر به من بدهيد تا مغازه اي داشته باشم. استاندار، مديران کل بهزيستي و راه وشهرسازي نيز با اين موضوع موافقت ضمني دارند، اما تاکنون واگذار نشده است و راه وشهرسازي گفته بايستي از طريق فراخوان يا مزايده واگذار شود که من توانايي شرکت در اين آگهي ها را ندارم. يک ويلچر سيزده و نيم ميليون توماني خودم را به مبلغ شش ميليون تومان فروخته ام و درخواست وام 40 ميليوني داده ام که 60 ميليون بازپرداخت دارد و منتظرم که اين زمين را به من واگذار کنند و با اين پول هايم، اين زمين را بخرم وسوپر مارکتي بسازم و زندگيم را بهتر اداره کنم.وي مي گويد: در سال 96 که در يکي از برنامه هاي تلويزيوني صداوسيماي خليج فارس درخواستم را براي واگذاري اين زمين اعلام کردم، استاندار هم قول داد اين خواسته ام محقق شود که تاکنون همچنان در انتظار بسر مي بريم. وي مي گويد براي دريافت خدمت به بهزيستي مراجعه اي نداشتم و خودم درآمدزايي دارم. اين معلول با ويلچر يک ساعت ونيم تا راه وشهرسازي براي پيگيري درخواستش مي رود و دوباره همين مسير را هم برمي گردد. وي که يک دختر يازده ساله و يک پسر هشت ساله هم دارد، از ساعت شش ونيم صبح تا 12 شب در مغازه اش است و ظهر فقط براي صرف نهار به منزلش در کنار مغازه اش در يکي از واحدهاي مسکن مهر مي رود. البته اعتماد بنفس و داشتن هدف براي کارآفريني اين زوج معلول را بايستي ستود و انتظار مي رود خواسته اين زوج براي واگذاري زمين محقق شود.

پيگيري مي کنيم

مديرکل بهزيستي استان نيز با بيان اينکه درخواست اين معلول را در شوراي مسکن مطرح کرديم و شرح و گزارش مددکاري از وضعيت زندگي شان هم به اداره کل راه وشهرسازي اعلام کرده ايم و اميدواريم اداره کل راه وشهرسازي با درخواست واگذاري زمين براي اين معلول موافقت نمايد. رنجبر افزود: در صورت تحقق اين خواسته معلول، وي مي تواند مغازه بزرگتري داشته باشد و حتي براي چند نفر ديگر در کنار خودش اشتغالزايي نمايد.به گفته رنجبر اين زوج معلول خير هم هستند وبه ديگران کمک مي کنند وبايستي از چنين اقشار بيشتر حمايت شود.وي اظهار داشت: حاضريم اگر ضامن داشته باشند، آنها را براي دريافت وام تا مبلغ 50 ميليون تومان به بانک معرفي کنيم.

کودک نابينا

مقصد بعدي مان به همراه مديرکل امور بانوان و روابط عمومي استانداري و مديرکل بهزيستي، ديدار باخانواده ابوالفضل 13ساله است که در زمان تولد، مادر لکه اي سفيد را در چشمان پسرش مشاهده مي کند و ابوالفضل نابينا متولد شده است. چشم پزشکان چندسال قبل گفته اند صبر کند تا بزرگتر شود وشايد بتوان پيوند قرنيه چشم را انجام داد. مادر ابوالفضل اما به پيشرفت علمي در چشم پزشکي هم اميدوار است و مي گويد: شنيده ام با پيوند قرنيه شايد پسرش بينايي را بدست آورد، اما اين عمل هزينه بالايي دارد که پدرش با کارگري نمي تواند هزينه درمان پسرش را تامين کند. ابوالفضل همچنان پوشاک مي شود و نمي تواند صحبت کند و با داد وفرياد به مادر مي فهماند که گرسنه و تشنه است. مادر از مسئولان مي خواهد که براي درمان فرزندش در تهران وشيراز ياريش کنند که مديرکل بهزيستي مي گويد در گام نخست چشم پزشکي در بندرعباس، ابوالفضل را معاينه کند و در صورت نياز به استاني ديگر اعزام مي شود تا تحت درمان قرار گيرد.

همسر معلول و سه فرزند

علي سالاري که يک پايش قطع است و يک پاي ديگرش هم معلوليت دارد و همسرش نيز که براثر واکسن در کودکي يک دست و پاي راستش فلج است و با سه فرزند، فاقد مسکن است. وي در خانه اي اجاره اي که در سراشيبي قرار دارد؛ زندگي طاقت فرسايي را دارد و چند هفته قبل هم در همين مسيرناهموار افتاده بود و سرش شکسته و جراحت ديده بود و در بدترين شرايط و بدون کمترين امکانات زندگي مي کند و از مسئولان و خيرين خواسته بود مشکلات مسکنش را برطرف نمايند. علي در زمان حضورمان، به همراه خواهرش به بندرلنگه رفته بود تا رسيدگي شود وجراحات صورت التيام يابد. مدير کل بهزيستي گفت: براي تامين وديعه مسکن بين سه تا پنج ميليون تومان کمک مي کنيم و اگر مسکن مهر به آنها واگذار شود و يا اينکه در روستا خانه بسازند، مي توانند 14 ميليون تومان به ازاي هر معلول بصورت بلاعوض بدهند و تسهيلات بانکي استفاده کنند وخانه دار شوند. رنجبر افزود: براي ساخت پروتز پا، تامين عصا، نوشت افزار و... حمايت هاي لازم را از اين خانواده خواهيم داشت.

توانمندسازي بانوان از طريق استعداديابي در دستور کار است

مديرکل امور بانوان و خانواده استانداري هرمزگان گفت: بحث توانمندسازي بانوان از طريق استعداديابي در دستور کار است و از طريق امضاي تفاهم‌نامه‌هاي سه‌جانبه با سازمان امور اجتماعي و امور زنان رياست جمهوري اين موضوع در حال پيگيري است. مريم يگانه به همراه مديرکل سازمان بهزيستي هرمزگان و مديرکل روابط عمومي استانداري در محله چاهستاني‌ها حضور يافت و از نزديک در جريان مسائل و مشکلات يک زوج معلول و همچنين نوجوان معلول مادرزادي در شهرک پيامبر اعظم (ص) قرار گرفت؛ در حاشيه اين بازديد اظهار داشت: در حاشيه شهرها خانواده‌هايي با اوضاع معيشتي و اقتصادي پايين وجود دارند که حاصل عدم آگاهي خانواده ها به معضلات حاشيه نشيني است. مديرکل امور بانوان و خانواده استانداري هرمزگان گفت: متاسفانه حاشينه نشيني و مهاجرت از روستاها به شهر معضلاتي ايجاد کرده به طوري که بعضي از خانواده‌ها با معضل اعتياد روبرو هستند، از طرفي برخي زنان سرپرست خانوار ناچارند براي تأمين هزينه‌هاي زندگي و حفظ آبروي خود عهده‌دار مشاغلي شوند که متناسب با جايگاه آن‌ها نيست.يگانه ادامه داد: بنابراين براي تقويت خانواده ها بحث توانمندسازي اين زنان از طريق استعداديابي در دستور کار است به همين منظور از طريق امضاي تفاهم‌نامه‌هاي سه‌جانبه با سازمان امور اجتماعي و امور زنان رياست جمهوري اين موضوع در حال پيگيري است و در استان‌هاي مختلف ازجمله هرمزگان انجام‌شده است. مديرکل امور بانوان و خانواده استانداري هرمزگان افزود: از طرفي در حوزه شهري و روستايي نيز طرح توانمندسازي زنان سرپرست خانوار در سکونتگاه‌هاي غيررسمي شکل گرفت. در اين طرح بيشتر زنان سرپرست خانواري شرکت مي‌کنند که محل سکونت آن‌ها حاشيه شهرها است و با مشکلاتي چون اعتياد، طلاق، فقدان شغل و درآمد سروکار دارند.وي افزود: بهزيستي تسهيلات ويژه اي براي مسکن معلولين در روستا دارد که در صورت بازگشت معلولان به روستا به آنان تخصيص مي يابد.

علی زارعی/دریا