دریا نیوزهشدارهايي که جدي گرفته نمي شود: رو نمايي از بيماري ها در فاضلاب روان محلات حاشيه ای

دریانیوز: اثرات روان بودن فاضلاب در کوچه ها را بايستي از دومنظر بيماري زايي و اثرات روحي و رواني و بصري بر ساکنان بررسي نمود

، 11:35   /   کد خبر: 35000   /   تعداد بازدید: 269


دریانیوز: کودکاني که در کودکي در محلات حاشيه نشين زندگي کرده اند و در حال حاضر در جواني و ميانسالي رسيده اند، خاطرات تلخ فاضلاب هاي روان را همچنان در ذهن دارند.

تفاوت اساسي که در اين حوزه وجود دارد و آن اين است که در آن زمان تمام کوچه هاي محلات حاشيه اي بندرعباس که تعداد اين محلات هم نسبت به الان کمتر بود، خاکي بود و در چندسال اخير بيشتر کوچه پس کوچه هاي اين محلات آسفالت شدند ودر آن موقع ميزان دفع غيربهداشتي فاضلاب در کوچه ها بيشتر بود و در اين سال‌ها با اجراي طرح فاضلاب شهري، اين ميزان کاهش يافته است، اما حذف نشد. از طرفي ديگر بخشي از اين مناطق به فاضلاب شهري متصل شدند؛ هرچند که برخي از ساکنان به دليل وضعيت خاص کوچه ها و قرار گرفتن برخي از خانه ها بر روي کوه ها و تپه ها و... نتوانسته اند از انشعاب فاضلاب بهره مند شوند و مانند گذشته فاضلاب شان در کوچه ها رها شده است.شهرداري بندرعباس نيز در کوچه هايي که امکان احداث کانال يا آبراهه وجود داشته است، اقدام به احداث آنها کرده است. اما در برخي محلات، بعضي از ساکنان فاضلاب شان را بدون لوله کشي و يا هدايت مناسب به سمت آبراهه و کانال، در کوچه رها سازي مي کنند که علاوه بر تخريب آسفالت و نازيبايي بصري، موجب مشکلات بهداشتي مي شود. از آن طرف مشاهده مي شود بدليل کمبود پارک و فضاي سبز در اين مناطق، برخي از کودکان در همين فاضلاب هاي روان بازي مي کنند. نوجوانان هم در کنار فاضلاب ها در کوچه هاي عريض تر اقدام به بازي فوتبال و... مي کنند که توپ شان بارها به داخل فاضلاب مي افتد و مجبورند توپ شان را بردارند و اين وضعيت در حاشيه شهر عادي شده است. از طرفي ديگر موضوع غيربهداشتي بودن و داشتن عواض خطرناک فاضلاب روان باعث بيماري هاي مختلف مي شود و تعداد بيماران اين مناطق نسبت به بيماران ساير مناطق افزايش بيشتري دارد که با ماشاءالله مريدي مديربهداشت محيط و حرفه اي مرکز بهداشت استان هرمزگان در خصوص عوارض فاضلاب هاي روان بر ساکنان و اقدامات شان مصاحبه اي داشتيم.

 

اثرات دفع غيربهداشتي فاضلاب

مديربهداشت محيط و حرفه اي مرکز بهداشت استان هرمزگان با هشدار نسبت به فاضلاب هاي روان در کوچه هاي محلات حاشيه اي، اظهار داشت: اثرات روان بودن فاضلاب در کوچه ها را بايستي از دومنظر بيماري زايي و اثرات روحي و رواني و بصري بر ساکنان بررسي نمود.ماشاءالله مريدي افزود: فاضلاب که بار ميکروبي بالايي دارد. پتانسيلي براي ايجاد و بروز انواع بيماري ها از جمله حصبه، وبا، گوارشي واسهالي، پوستي و... است.مريدي خاطرنشان کرد : بطور کلي شاخصه هاي بهداشتي در هر منطقه اي که پايين باشد، آنجا مستعد بيماري زايي و افزايش بيماران نسبت به مناطق برخوردار است.مديربهداشت محيط و حرفه اي مرکز بهداشت استان گفت: به همين دليل فاضلاب هاي روان، زباله ها، گردوخاک در کوچه هاي خاکي و... باعت بروز بيماري و تشديد بيماري هايي مانند سل مي شود.وي تصريح کرد : در محلاتي که درکوچه ها فاضلاب روان است، بوي تعفن حاصل از رشد ميکروب ها و بي هوازي بودن آن متصاعد مي شود که ساکنان و رهگذران را آزار مي دهد و به لحاظ بصري نيز منظري نازيبا را ايجاد کرده و محل تغذيه حيوانات موذي و... مي شود.به گفته مريدي اين موضوع باعث مي شود که ساکنان اين مناطق از زندگي در چنين مناطقي هم احساس رضايت نداشته باشند که بايستي شاخص هاي بهداشت محيط در چنين مناطقي افزايش يابد و فاضلاب و زباله و... بصورت اصولي و بهداشت دفع شوند . مديربهداشت محيط وحرفه اي مرکز بهداشت استان نسبت به ورود فاضلاب در شبکه آبرساني درصورت بروز شکستگي لوله و فشار منفي آب در اين شبکه هاي آب هشدار داد وگفت: در چنين وضعيتي ميزان خطر افزايش مي يابد. وي به ساکنان محلاتي که امکان نصب انشعاب به طرح فاضلاب شهري براي شان وجود ندارد، توصيه کرد از چاه جذبي يا سپتيک تانک استفاده کنند و يا بوسيله لوله، فاضلاب را به خارج از منزل منتقل کنند؛ اما از رها کردن فاضلاب در کوچه ها خودداري کنند.

اقدامات بهداشت محيط

مريدي از طرح اين موضوع در کارگروه هاي بهداشت و درمان شهرستان هاي تابعه، مراجعه حضوري به درب منزل افرادي که فاضلاب ها را در کوچه ها روان مي کنند و هشدار به آنها در خصوص خطرات دفع غيربهداشتي فاضلاب و آموزش هاي لازم و اخطار يک تا دوماهه به ساکنان نسبت به اصلاح شيوه دفع مشکل آب از جمله اقدامات در اين حوزه در اين بخش نام برد. مديربهداشت محيط وحرفه اي مرکز بهداشت استان بابيان اينکه اگر شخصي به اين هشدارها و آموزش ها توجه نکند، به دادگاه معرفي مي شود؛ تاکيد کرد: درسال گذشته 1484 مورد مراجعه به منزل و آموزش، اخطار و معرفي به دادگاه داشته ايم.وي افزود: اين تعداد در سال 98 به 50 مورد کاهش يافته است که دليل آن هم توسعه شبکه فاضلاب شهري و رعايت کردن بيشتر شيوه دفع فاضلاب در مناطق حاشيه اي است.مريدي تاکيد کرد: وقتي که سال ها براي ريشه کني بيماري هايي مانند فلج اطفال برنامه ريزي و سرمايه گذاري شده است و اين فاضلاب هاي روان در کوچه ها و بيماري هاي گوارشي مستعد بيماري بروز فلج اطفال است، بايستي به دفع اصولي و بهداشتي فاضلاب در مناطق حاشيه اي توجه ويژه داشت و زيرساخت هاي لازم فراهم شودتا فاضلاب بر روي زمين رها نشود. مديربهداشت محيط و حرفه اي مرکز بهداشت استان گفت: شهروندان در صورت مشاهده عدم رعايت شيوه دفع بهداشتي فاضلاب توسط ساکنان يا هر مشکل بهداشت محيطي مي توانند با تلفن 190 تماس بگيرند و اين موضوع را گزارش دهند.

علی زارعی/ دریا