دریا نیوزحکایت دردناک هتلی در زیر پوست محله حاشیه ای بندرعباس

دریانیوز:  12اتاق فرسوده ای در یک حیاط محله حاشیه ای بندرعباس قرارگرفته اند و به هتل معروف است، اما هتلش دیدنی و تاسف برانگیز می باشد

، 13:35   /   کد خبر: 34938   /   تعداد بازدید: 585


دریانیوز:  12اتاق فرسوده ای در یک حیاط محله حاشیه ای بندرعباس قرارگرفته اند و به هتل معروف است، اما هتلش دیدنی و تاسف برانگیز می باشد.

این هتل در محله مینابی ها که جزو محله بزرگ چاهستانی های بندرعباس است، قرار دارد و تمام ساکنانش اجاره نشین هستند. محله چاهستانی ها به چهار محله کوچکتر به نام کوی گلستان، نخل پیرمرد، مینابی ها و چاهستانی ها تقسیم می شود که گفته می شود منطقه مینابی ها مشکلات بیشتری دارد.

بیشترکوچه ها تنگ و برخی خانه ها بر روی تپه کوچک و برخی زیر تپه قرار دارند و فاضلاب در کوچه ها روان و بچه های کوچک با چوب در آن می زنند و فاضلاب را روی همدیگر می پاشند و می خندند‌؛ پارک ندارند و این بازی شده مایه دلخوشی شان. نخاله های ساختمانی و زباله ها هم در کوچه ها ریخته شده اند. حس غریبی به انسان دست می دهد. باور نمی کنید که اینجا قطب اقتصادی کشور است؛ قطب اقتصادی که ثانیه ثانیه اش میلیاردی به خزانه وارد می شود و برخی از مواهب این استان، فربه اقتصادی شده اند و برخی در استان هرمزگان لاغر و نحیف اقتصادی و جسمی و روحی مانده اند. در این محله صحنه های عجیبی دیده می شود. برخی خانه ها درب و پنجره ندارند و مانند برخی کوچه ها به پاتوق معتادان تبدیل شده اند و سرنگ، تیغ و... هم رها شده اند و مشخص نیست اگر به دست و پای کودکان معصومی بروند که در حال بازی کودکانه در کوچه ها هستند و به ایدز، هپاتیت و... مبتلا شوند، چه کسی پاسخگوست؟ اینجا کودکانش فراموش شده اند. کودکانی که برخی در فقر و نداری پدر و مادرشان می سوزند. بیشتر کسانی که توان مالی داشته اند، از محله رفته اند و خانه های شان را اجاره داده اند. اجاره نشینانی که برخی در فقر و برخی در اعتیاد مانده اند و بعضی هم در......

 

قصه هتل محله

وقتی از هتل در این محله و هتلی دیگر در محله شهناز گفته می شود، با تعجب می پرسم این هتل ها کجاست؟ و پاسخ می شنوم بیا باهم برویم تا این هتل ها را ببینیم. به دلیل کمبود وقت، قرار می شود امروز هتل در محله مینابی ها و در فرصتی دیگر هتل محله شهناز که گویا در کوچه روبروی مسجد معروف به عبدا... کریم قرار دارد، ببینیم و از آن گزارشی تهیه کنیم.

پشت بانک مسکن دوراهی ایسینی بایستی از کوچه های تنگ و پر از فاضلاب عبور کنیم که در برخی کوچه ها امکان عبور خودرو وجود ندارد. کوچه ای را می بینم که فاضلاب در آن در حال گذر است و می گویند اینجا هتل محله است. در دو طرفش اتاق هایی است که وقتی وارد می شوم، می بینم اندازه همه تقریبا بین ده تا 12 متر است و سقف های چوبی شان فرسوده است و برخی پلاستیکی برسینه دارند که در بارندگی پلاستیک ها پاره شده اند وآبی که از سقف ها وارد پلاستیک شده است و از آن خارج شده و داخل اتاق ریخته و پتو و موکت ساکنان را خیس کرده است .

در یکی از اتاق ها، پیرمردی تنهایی زندگی می کند که همسرش فوت کرده و داراییش یک پنکه دستی، یخچال کوچک برای خنک کردن آب و یک پیک نیک است و بدون کولر و در اتاقی که سقفش فرسوده و درحال ریزش است و در بارندگی آب می ریزد، روزگار سختی را می گذراند. داخل جاکولری هم کارتن گذاشته است و با همین گرما می سوزد و می سازد و اصالتا اهل روستای جغین رودان است.

در اتاق دیگر خانمی زندگی می کند که دخترو پسر دوقلویش که الان چهارده سال دارند، زمانی که شیرخوار بودند، پدر خانواده زندانی می شود و هنوز در زندان است. امام جمعه سابق از خانه شان بازدید کرده و باعث شد بنیاد مسکن قطعه زمینی در روستای درگیر ایسین به آنها بدهد و کمیته امداد به آنها گفته خودتان با وام بسازید، مابقی را کمیته تکمیل می کند. گویا40 میلیون تومان وام هم برای ساخت این خانه روستایی می دهند و مادر خانواده می گوید توان پرداخت اقساطش را ندارم. البته بانک گفته بایستی ضامن و چک هم بیاورید. خانه شان مانند بقیه اتاق ها، فرسوده است و امکان ریزش سقف و دیوار هم دور از انتظار نیست. 300هزارتومان اجاره می دهد و کارت بانکی که یارنه اش به آن حساب واریز می شود هم در اختیار صاحبخانه است. انجمن حمایت از زندانیان نیز به آنها گهگاهی خواروبار می دهد. آنها سرویس بهداشتی و حمام مجزا ندارند. شرایط زندگی نامساعدی دارند. در سفر اخیر رئیس دستگاه قضایی به استان، نامه نوشته اند و از مشکلات شان گفته اند.

 

دو سرویس بهداشتی برای 12 خانوار

 اما برای 12 خانوارساکن در این هتل مخروبه حاشیه ای گویا دو سرویس بهداشتی است که سرویس بهداشتی و حمام هم وضعیت اسفناکی دارند و بهداشت هم رعایت نمی شود. وضعیت بهداشتی این خانواده ها و محیطی که زندگی می کنند، بسیار نامساعد است و از داخل حیاط کوچه مانند و از سقف فرسوده اتاق ها در بارندگی آب وارد اتاق هایشان می شود. همین موضوع باعث بروز بیماری های عفونی و... برخی ساکنان شده است و گویا برخی ها هم در اثر همین بیماری، عفونت و... جان شان را از دست داده اند. یکی از اتاق ها گویا به پنج معتاد اجاره داده شده است و در اتاقی دیگر خانمی با فرزندان یتیمش زندگی می کنند که از چندی قبل در کمیته امداد بصورت پشت نوبت مانده اند و البته ماهیانه بیش از 300هزارتومان از کمیته امداد دریافت می کنند. 25سال با همین وضعیت و مشکلات زندگی می کنند و از مسئولان می خواهند که خانه یا زمین به آنها بدهند تا از آوارگی و بی سروسامانی خارج شوند.یکی از فرزندانش چندسال قبل در کلاس اول راهنمایی بوده که ترک تحصیل کرده است تا بتواند کارکند وکمک خرج خانواده باشد.

تعدادی از خانواده های اجاره نشین در این هتل هم آب لوله کشی ندارند و آب را در قوطی و آفتابه از همسایه ها می گیرند . خانمی هم که شوهرش معتاد است با چهارفرزند قدونیم قدش از استان کرمان آمده اند و ساکن این هتل ویرانه شده اند که آب و سرویس بهداشتی و... هم ندارند. در یکی از اتاق ها هم جانبازی زندگی می کند که بدنش پر از ترکش و اهل مراغه است و بدلیل ترکش های در بدنش نتوانسته در سرما زندگی کند و 26سال ساکن بندرعباس است.

 

دو مدیرکل اموربانوان استانداری آمده اند

 سقف برخی از اتاق ها ریزش کرده است و سقف چوبی برخی هم شکسته است. امکانات بهداشتی و... در هتل و اطراف هتل و محله زیر صفر است و کمتر کسی در شرایط عادی حاضر است یک روز هم در این شرایط زندگی کنند. دو مدیرکل اموربانوان استانداری و برخی از مسئولان بهداشتی و... هم از این هتل فرسوده بازدید کرده اند و وعده هایی دادند و عملیاتی نشده است. آنها وضعیت بانوان و فرزندان شان را دیده اند و مشخص نیست که اداره کل امور بانوان استانداری چه وظیفه ای در قبال این بانوان رنج دیده دارند و آیا وظیفه شان فقط در حوزه زنان شیک پوش مرفه بی درد است که تاکنون این زنان و دختران را ندیده اند و اقدام هم برای شان نکرده اند؟!!

بانوان جهادی و ایثارگر در خط ولایت و آتش به اختیار مرکز نیکوکاری امام حسن مجتبی (ع) نخل پیرمرد و پایگاه بسیج مائده مسجد حمزه این محله تلاش کرده اند خدماتی را به ساکنان این به اصطلاح هتل مخروبه و سایر ساکنان محروم و فقیر این محله برسانند و از 500خانواده تحت پوشش مرکز نیکوکاری، 120 خانواده در محله مینابی ها زندگی می کنند؛ اما حمایت لازم از آنها صورت نمی گیرد و تلاش های صورت گرفته معتمدین محله و جهادگران نتوانسته گره مشکلات و معضلات شان را بازکند.

 

نسخه هایی که شفابخش نیستند

 اطراف این هتل معروف در محله پر از سرنگ، تیغ و شیشه و نخاله و... است و ما به سختی از این منطقه خطرناک گذر کردیم و گویا تاکنون پای هیچ مسئولی به این منطقه نرسیده است و از پشت میزشان و در اتاق های درب بسته خواسته اند برای چنین مناطقی نسخه بپیچند که چنین نسخه هایی هیچگاه شفابخش نخواهد بود.

چندین خانه مخروبه در محله وجود دارد که به پاتوق معتادان تبدیل شده است. معتادانی که بیشترشان به شیشه به دلیل ارزانی آن اعتیاد دارند و تاریکی و پرسه زدن معتادان و سارقان، امنیت را هم از محله به سرقت برده است . گویا قرار است خیابان 20 متری از دل این محله و از میان هتل کذایی بگذرد و به کنار مسجد حمزه (ع) برسد و ساکنان محله از مسئولان می خواهند که این خیابان با کندرو به اتوبان شهید رجایی بندرعباس متصل شود که اگر این خیابان هرچه سریعتر احداث شود، ارتقای امنیت در این محله را به همراه دارد. خیابانی که می تواند میزان خدمات‌رسانی را افزایش دهد. البته بیشتر خانه ها هنوز تملک نشده اند و شهردار ناحیه 3منطقه 2بندرعباس در جلسه شورای اجتماعی محله که در مسجد حمزه برگزار شد؛ گفت: منتظریم زمین از طریق راه وشهرسازی واگذار شود تا تملک املاک در مسیر اجرای طرح را ادامه دهیم. گویا زمین های واگذارشده در شهرک پیامبر اعظم(ص) به برخی از مالکان خانه های در مسیر طرح های بازگشایی در این محله، با مشکل مواجه شده و شخصی ادعای مالکیت این اراضی داشته است.

 

 

خانه های تملکی

 وقتیکه با تعدادی از فعالان مرکز نیکوکاری و بسیج مسجد حمزه از این محلات بازدید کردیم، آنها می گفتند برخی از خانه های محله مینابی ها که برای احداث خیابان 20 متری تملک شده اند، اگر تا زمان احداث خیابان، تخریب نمی شدند و در اختیارمان قرار داده می شدند، می توانستیم کلاس ها و دوره های فرهنگی، آموزشی، فنی وحرفه ای و... برای خانواده ها و کودکان برگزار کنیم تا مجبور نباشیم برخی نشست ها وجلسات و... را در کوچه ها بدون امنیت لازم برگزار نماییم و برخی از دوره ها را هم نتوانستیم اجرا کنیم . خانه ای بود که این شرایط را داشت و علی رغم درخواست مان از مسئولان، تخریب شد و همکاری لازم وجود ندارد.

در محله مینابی ها هم کوچه ها نامگذاری نشده اند و نخاله های خانه های تخریب شده هم جمع آوری نشده اند و مکانی برای تجمع معتادان و سگ و... تبدیل شده است و این وضعیت مزید بر علت برای ناامنی در محله شده است.

 

چاقو زیر گلوی زن

 به گفته اهالی چندروز قبل سارقی در نخاله ها کمین می کند و زمانی که خانمی از خانه بیرون می آید، چاقور را زیر گلویش می گذارد و النگوهایش را از دستش درمی آورد. حتی ساکنان و بخصوص بانوان در غروب و شب جرات ندارند در کوچه ها رفت وآمد کنند. از طرفی فاضلاب در کوچه ها رها شده است و کوچه ها هم چندان فضای مناسبی برای رفت وآمد خودروها نیست و امدادرسانی در این کوچه های تنگ و تاریک و... میسر نیست.

از هرقوم و قبیله ای در این محله زندگی می کنند. خانمی ایرانی با شوهر بنگلادشی با شش فرزند که خانه شان ساس دارد هم در محله زندگی سختی را می گذراند. فقر باعث شده است که برخی که توانایی پرداخت اجاره ندارند، بالاجبار به جابجایی مواد مخدر یا تن فروشی مبادرت می کنند. گفته می شود بافت محله که باعث می شود خودروی پلیس و... به راحتی نتواند وارد شود و وضعیت خاص این محله باعث شده است که خانه تیمی برای خلاف هم در چنین محلاتی بوجود آید.

 

کودکان فراموش شده

کودکان در محلات حاشیه ای مانند مینابی ها، چاهستانی ها، نخل پیرمرد، کوی گلستان و... فراموش شده اند. در محله مینابی ها می دیدم که کودکان در فاضلاب بازی می کردند و در این محله از پارک و زمین ورزشی و... خبری نیست. نانوایی محله ها گویا از دیرزمانی است که تعطیل شده است. فعالان مرکز نیکوکاری و بسیج مسجد حمزه(ع) برای بیش از 100کودک و نوجوان بین 3تا9 ساله این منطقه به مناسبت روز کودک جشن تولدی را باهمکاری گروه جهادی پایگاه هوایی و گروه جهادی شهید حججی مسجد حضرت قائم (عج) شهرک اندیشه و.... برگزار کرده و باعث شادی آنها شده اند.

 

مسئولان بازدید میدانی کنند

طاهره عسکری مسئول مرکز نیکوکاری امام حسن مجتبی(ع) محله نخل پیرمرد با بیان اینکه تمام برنامه را با پایگاه بسیج مائده مسجد حضرت حمزه(ه) برگزار می کنند؛ گفت: 500خانواده ایتام، سرپرست خانوار، بدسرپرست، مطلقه و... را تحت پوشش داریم که با همکاری خیرین و برخی نهادها به آنها خدمات‌رسانی می شود و نیاز به حمایت بیشتر خیرین و نهادهای دولتی و خصوصی در حوزه های درمانی، عمرانی، تعمیرات خانه، لوازم منزل، معیشت و اشتغالزایی است.

وی می گوید: اگر سوله یا کارگاهی و بازارچه محله ای در اختیارمان قرار گیرد، می توانیم در بخش مهارت آموزی، آموزش های سبک زندگی، فرزندپروری و اشتغالزایی گام های اساسی برداریم که تاکنون پیگیری های مان نتیجه بخش نبوده است.

عسکری می گوید: برخی از بیماران در این منطقه توانایی درمان ندارند و برخی هم جان شان را از دست داده اند. اگر حمایت های لازم صورت گیرد و حمایت ها بصورت عملی باشد، می توانیم به محرومان و نیازمندان در حوزه های مختلف کمک کنیم.

مسئول مرکز نیکوکاری امام حسن مجتبی(ع) با اشاره به وجود چند بیمار سل در محله می گوید: نیاز است که آموزش های حوزه بهداشت و درمان بصورت خانه به خانه صورت گیرد تا منجر به ارتقای بهداشت شود. همچنین نیاز است که سرویس های بهداشتی مناسب برای خانواده هایی مانند آن 12 خانواده که در مکانی موسوم به هتل زندگی می کنند، احداث شود و برای جمع آوری معتادان، موادفروشان، نخاله ها و.... اقدام شود.

وی می گوید: سقف تعدادی از خانه های نیازمندان در محله در بارندگی آسیب جدی دیده اند و نیاز به تعمیر دارند و نخاله ها در کوچه ها و مدرسه بلال هم بایستی جمع آوری شوند.

عسکری با بیان اینکه نیاز است مسئولان بازدیدهای میدانی بیشتری از سطح محلات داشته باشند؛ تاکید کرد: البته بایستی اقدامات برای رفع مشکلات بصورت عملی باشد و به تنظیم و امضای صورتجلسه ختم نشود.