دریا نیوزخانواده هایی که تاصبح نخوابیدند: بارندگی، سقف خانه های شهناز را آبکش کرد

دریانیوز: تنها خواهشم این است که کاری کنید که بچه هایم زیر آوار نروند

، 09:01   /   کد خبر: 34888   /   تعداد بازدید: 430


دریانیوز: بارندگی جمعه شب در بندرعباس همانطور که انتظار می رفت علاوه بر آبگرفتگی معابر و قطعی برق، باری دیگرباعث خسارت به خانه های فرسوده در محلات حاشیه ای از جمله محله آیت ا... غفاری بندرعباس شد.
به گزارش خبرنگار دریا، پس از بارندگی فروردین امسال که سقف و دیوار تعداد زیادی از خانه های فرسوده در این محله تخریب و گزارش هایی در این زمینه منتشر شد که متاسقانه دولت اقدامی خاصی در این خصوص نکرد و فقط اعلام کردند وام سه میلیون تومانی با یک نفر ضامن کارمند به خسارت دیدگان می دهند که مورد استقبال قرار نگرفت و اهالی می گفتند با این مبلغ نمی توان خانه را تعمیر کرد و از طرفی دیگر ضامن کارمند نداریم و مهمتر از همه اینکه انتظار می رفت مبلغی وام بلاعوض به خسارت دیدگان پرداخت شود که اینگونه نشد.


  بی خوابی محمدامین وسامیه


ساعت شش صبح شنبه مادر محمد امین و سامیه که چندی قبل گزارشی از مشکلات شان را از نبش کوچه غفار16محله شهناز منتشرکرده بودم، عکس هایی از خانه اجاره ای شان را برایم ارسال کرده که دچار آبگرفتگی شده بود و از سقف آب وارد اتاق ها شده بود و تشک و فرش کهنه شان را بطور کامل خیس کرده بود و تا صبح نخوابیده بودند. صبح پتو و تشک‌های خیس کهنه شان را در حیاط انداخته بودند تا خشک شود و توانایی بردن فرش خیس را به داخل حیاط نداشتند. مادر محمد امین و سامیه می گوید از مسئولان عاجزانه می خواهم کمک مان کنند خانه ای برای مان بخرند یا پول پیش اجاره را تامین کنند تا از اینجا برویم تا مثل زلزله بم زیرآوار نمانیم. به صاحبخانه گفته بود که سقف خانه را تعمیر کند که او هم گفته بود خانه را تخلیه کنید و نمی خواهم فردا مشکلی پیش بیاید و برایم دردسر شود.وقتی که عکس‌ها و دردهای این خانواده را در گروهای مجازی منتشر کردم، معاون امور عمرانی استاندار پیام داد که به هلال احمر گفته‌ام بروند و امداد رسانی کنند که حدود ساعت 11از هلال احمر رفته و بازدید کرده بودند و گفته بودند چون صاحبخانه نیستید، نمی توانیم اقدامی کنیم و اگر هر تصمیمی گرفتیم تماس می گیریم که این مادر دو کودک سه و هشت ساله به هلال احمری ها می گوید: تنها خواهشم این است که کاری کنید بچه هایم زیر آوار نروند.
 البته مادر محمد امین و سامیه از هلال احمر هم گلایه‌مند است که سال گذشته به آنها مراجعه کرده ودرخواست کمک داشته و گفته حداقل پلاستیک دهید تا روی سقف خانه‌ام بیندازم تا آب وارد خانه نشود که نداده اند و هیچگونه همکاری نشده است. محمد امین کلاس دوم است که به او گفته اند باید یک بسته کاغذ آچهار، یک بسته برچسب تشویقی و... بیاورد که خانواده اش توانایی مالی تامین آن را ندارند و شرمنده بچه‌شان هستند و حتی روز گذشته سوپرمارکت بدلیل افزایش بدهی حاضر نشده است به آنها صبحانه و... قرضی دهد. یخچال و تلویزیون شان هم خراب شده و قابل تعمیر نیست و کولر دست دومی هم که مدتی قبل از پویش نونوار به آنها داده اند خنک نمی کند و از طرفی دیگر مادر نگران فرزندی است که دوماه دیگر به دنیا می آید و از آن طرف می گوید البته پس از زایمان بایستی تلاش کنم که کار کنم تا مشکلات اقتصادی مان کاهش یابد. محمد امین هم می گوید دعا می کردم باران بیاید که اگر می دانستم که با آمدن باران، خانه مان پر از آب می شود، دعا نمی کردم باران بیاید.
خانواده نگران هستند بارندگی که اعلام شده ادامه دارد که اگر ببارد سقف خانه بر سرشان آوار شود و مدفون شوند و از مسئولان می خواهند به فریادشان برسند.


  شهرداری اقدام کند


کوچه هایی که در خیابان مسجد معروف به عبدا... کریم محله شهنازاست؛ نامگذاری نشده اند.در کوچه روبروی این مسجد خانه مادران شهید نیکان و آذرمی هم قرار دارد و تعدادی از خانه ها در بارندگی فروردین خسارت دید ند و باری دیگر به خانه خانم جوریه کریمی رفتیم که با دخترش زندگی می کند وآب از کوچه و سقف اتاق ها وارد این خانه که سه پله به پایین می خورد، می شود و بر روی کنتور برق تکه حلب و پلاستیک گذاشته اند تا آب وارد کنتور نشود که پارسال آب وارد کنتور شده بود و تمام خانه اتصالی برق داشت. داخل خانه که اسمش خانه است و در واقع ویرانه ای بیش نیست، خیس است و بوی نم به مشام می رسد واتاق ها بدلیل خرابی سقف‌ها و اتصالی برق خاموش است.شهرداری چند سال پیش به آنها گفته که بخشی از خانه در بازگشایی معابر تخریب می شود و آنها می گویند شهرداری بیاید در حیاط خانه ای ایمن برایمان بسازد و خیابانش را اجرا کند، شاید آسایش داشته باشیم ودر بارندگی و ابری شدن آسمان نگران نشویم و شب بخوابیم؛در بارندگی خواب و آسایش نداریم و شب تا صبح بیداریم و آب رااز خانه خارج می کنیم. این خانواده که با فروش بنزین بصورت لیتری زندگی سختی را می گذرانند؛ قسم مان می دهند به خدا و پیامبر (ص) وائمه اطهار(ع) که پیگیری کنید مشکلات مان برطرف شود که هیچکس به فکر ما محرومین و مظلومین نیست. البته گلایه مندند که تا کنون چند مرتبه رفته ایم و گزارش گرفته ایم و هیچ مسئولی مشکلات مان را برطرف نکرد که به وی توضیح می دهم که به عنوان رسانه مشکلات تان را به مسئولان منعکس می کنیم و امیدواریم که مسئولان هم پنبه را از گوششان در بیاورند و فریاد درد شما را بشنوند و اقدامی کنند.

 


  قطعی برق


  یکی از ساکنان کوچه بعثت4 این محله هم می گوید: از ساعت 8شب جمعه که برق قطع شد تا بعد از ساعت 8صبح روز بعد به مدت بیش از 12ساعت برق نداشتیم. خانه ما هم مثل خانه بسیاری از ساکنان این محله فرسوده است و بدلیل گرانی قیمت ها برای سند گرفتن در این سال ها نتوانستیم اقدام کنم وبا استفاده از تسهیلات نوسازی خانه قدیمی و فرسوده مان را بازسازی کنیم. نمی دانم تاکی این وضع ادامه داشته باشد و مسئولان هم به فکر مردم این محله نیستند و اگر بارندگی ها باعث شود خانه ها خراب شود وزیرآوارش بمانیم؛ چه کسی پاسخگوست؟


  درخواست از رئیس دستگاه قضا


  برخی دیگر از ساکنان می گویند بنویسید که سال ها ساکنان این محله برای بازسازی و تعمیر خانه های شان بلاتکلیفند و الان هم قیمت های بالایی را برای سنددار کردن املاک در این محله اعلام کرده اند که ساکنان این محله که بیشترشان تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند و برخی توان مالی ندارند و نمی توانند برای سنددارکردن املاک شان که بعضی چندین نسل در این محله زندگی کرده اند اقدام کنند و خانه‌های شان فرسوده و قدیمی مانده اند و هرازگاهی برخی از این خانه ها تخریب می شوند.ساکنان می گویند ای کاش آیت ا... رئیسی، رئیس دستگاه قضایی کشور دستور می داد مشکل مان را برطرف کنند که مسئولان استان هیچ اقدامی نمی کنند که به آنها گفتم با اعلام این مشکلات توسط خانم جراره رئیس شورای شهر بندرعباس در جلسه شورای اداری در روز پنجشنبه گذشته؛ رئیس دستگاه قضاء نیز ضرب‌العجل یک ماهه ای را به مسئولان استان برای رفع مشکلات سند املاک این محله و محلات مشابه را داده اند که امیدواریم گره گشا باشد.


  پاسخ های معاون استاندار


  معاون امور عمرانی استاندار هرمزگان که از صبح شنبه پیگیر رفع مشکل مادر محمد امین و سامیه بود و هلال احمر نیز بازدیدی از این خانه داشت؛ گفت: باتوجه به اینکه این خانه ملکی نیست واستیجاری است و نمی توان اقدامی برای شان در این خانه انجام داد؛ اما پیگیریم از طریق مجمع خیرین مسکن ساز مشکل مسکن این خانواده را برطرف کنیم.
رضا مدرس در خصوص رفع مشکلات ساکنان محله آیت ا... غفاری که دو دهه بلاتکلیف مانده اند؛ اظهار داشت: طرح هایی را داریم که مالکان خانه های این محله با استفاده از مزایای طرح های زمین معوض، خانه کلیدبه کلید، بصورت مشارکتی با شهرداری و سرمایه گذار بخش خصوصی و.. مشکل شان را برطرف کنیم.
  مدرس اظهار داشت: دستورالعمل هایی هم داریم که مشکلات ساکنان در این محله را برطرف می کند وبا توافقات بین شهرداری و راه و شهرسازی برای رفع موانع جهت نوسازی بافت فرسوده محله آیت ا... غفاری بندرعباس؛ گام‌های اساسی در نوسازی خانه های فرسوده این محله برداشته می شود.
  وی خاطرنشان کرد: کسانی که سند ندارند وفقط اعیان ملک متعلق به آنهاست؛ هم می توانند پس از ارزیابی قیمت ملک، در ازای آن خانه، ملکی دیگر یا زمین و یا نقدی دریافت کنند ویا اینکه اگر می خواهند خانه های شان بصورت مشارکتی مورد بازسازی قرار گیرد؛ به آنها تسهیلات جهت رهن خانه تا زمان بازسازی خانه شان داده می شود.
  معاون امور عمرانی در پاسخ به این دغدغه ساکنان جهت جلوگیری از آوارگی و بی خانمان شدن با اجرای این طرح‌ها گفت: یکی از دغدغه های اساسی ما نیز همین موضوع است و به همین دلیل در طرح های متفاوت بازسازی بافت فرسوده این محله به این موضوع توجه شده است و ساکنان دغدغه ای در این خصوص نداشته باشند.