دریا نیوزاحمد مرادي در شوراي برنامه ريزي و توسعه هرمزگان مطرح کرد؛ شرط استخدام از سراسر کشور فقط در استان هرمزگان

دریا نیوز: احمد مرادي نماينده مردم بندرعباس، حاجي آباد، بندرخمير و ابوموسي مجلس شوراي اسلامي در نشست شوراي برنامه ريزي و توسعه استان گفت: اگر هرکدام از ما که مسئوليتي در اين استان داريم حساسيت نشان دهيم و بخشي از وقت خودمان را براي اشتغال مردم استان اختصاص دهيم وضعيت اشتغال متحول خواهد شد

، 11:25   /   کد خبر: 34863   /   تعداد بازدید: 483


دریا نیوز: احمد مرادي نماينده مردم بندرعباس، حاجي آباد، بندرخمير و ابوموسي مجلس شوراي اسلامي در نشست شوراي برنامه ريزي و توسعه استان گفت: اگر هرکدام از ما که مسئوليتي در اين استان داريم حساسيت نشان دهيم و بخشي از وقت خودمان را براي اشتغال مردم استان اختصاص دهيم وضعيت اشتغال متحول خواهد شد.

به گزارش خبرنگار روزنامه دريا؛ در غرب بندرعباس ظرفيت صنايع و پالايشگاه را داريم و علي رغم همه تلاشها و فريادهاي نخبگان و مطالبه گران هرمزگاني هنوز در اين خصوص اشتغال جوانان هرمزگاني در اين صنايع اجحاف مي گردد.بارها از استاندار و مديران مربوطه درخواست داشتم در اين خصوص حساسيت بيشتري نشان دهند. متاسفانه زماني که بنده در نطق ها و جلسات رسمي از حق طبيعي اشتغال نيروهاي بومي و ماندگار صحبت مي کنم از سوي برخي افراد متهم به تبعيض گرايي و بي عدالتي مي شوم.

دکتر مرادي گفت: منظور ما از نيروي بومي، فردي است که با محروميت هاي هرمزگان زندگي کرده و دلش براي هرمزگان مي سوزد و هرمزگان را فقط به چشم پله ترقي نگاه نمي کند. احمد مرادي گفت شرط استخدام داوطلبان از سراسر کشور فقط در هرمزگان است و در ساير استانها مشاهده مي شود از بومي شهر ديگر همان استان هم داوطلب نمي پذيرند چه برسد به داوطلبان ساير استانها. جهت اطلاع استاندار و مردم عزيز شرايط اختصاصي استخدام در تعدادي از پالايشگاههاي کشوردر سال 1398 به اين شرح است: پالايشگاه شيراز، داوطلب بايد بومي و ساکن شهرهاي شيراز يا مرودشت و يا زرقان باشد. پالايشگاه کرمانشاه، داوطلب بايد بومي و ساکن منطقه باشد. پالايشگاه تهران درحالي که در تهران بحث بومي و غير بومي مطرح نيست، داوطلب بايد مرد و بومي و ساکن تهران باشد. پالايشگاه شازند اراک، داوطلب بايد بومي و ساکن استان مرکزي باشد. اينها شرايط اختصاصي استخدام در پالايشگاههاي سراسر کشور غير از هرمزگان بود. اما شرايط استخدام در پالايشگاه بندرعباس، داوطلبان از سراسر کشور مي توانند ثبت نام کنند و در شرايط يکسان اولويت جذب با داوطلبان بومي است. پالايشگاه لاوان در استان هرمزگان، داوطلبان از سراسر کشور مي توانند ثبت نام کنند و در شرايط يکسان اولويت جذب با داوطلبان بومي است.   مرداي با اشاره به اينکه همين شرايط در صنايع فولاد و ساير استخدامي‌هاي سراسر کشور نيز وجود دارد گفت اينها تبعيض است نه اينکه سهم جوان هرمزگاني از صنايع و ظرفيت هاي استان فقط آلودگي و بيکاري باشد. بعنوان نمونه فقط شرکت نفت ستاره خليج فارس حداقل سه هزار نيروي غير بومي استخدام نموده و حتي جرات ارائه آمار رسمي را هم ندارد و مشابه همين وضعيت را در صنايع ديگر شاهديم. لذا بنده بعنوان نماينده مردم هرمزگان درخواست دارم هرچه سريعتر به وضعيت اسف بار موجود رسيدگي شود.

در ادامه اين جلسه نيز دکتر همتي استاندار هرمزگان گفت: استدلال دکتر مرادي در خصوص نابرابري ميان استخدام در هرمزگان و ساير استانها منطقي است و اگر ساير استانها چنين شروطي را در آزمون استخدامي خود دارند بايد در هرمزگان هم اين شروط باشد و دستگاه‌هاي مربوطه موظفند تا اين موارد را رصد کنند و فوراً موارد اين چنيني را گزارش نمايند تا بنده و نمايندگان محترم براي احقاق حقوق مردم اقدام نمائيم.

دکتر همتي در ادامه قاسمي مديرکل صنعت معدن و تجارت استان را مامور نمود تا شخصاً وضعيت استخدام نيروهاي بومي در شرکت نفت ستاره و صنايع مهم استان را بررسي و در جلسه بعد شوراي برنامه ريزي استان گزارش مربوطه را ارائه نمايد.