دریا نیوزمدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس: در مقابله با بحران هنوز آماده نیستیم

، 09:34   /   کد خبر: 34846   /   تعداد بازدید: 249


دریانیوز:  مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس گفت: اگر حادثه‌ای سنگین در شهر بندرعباس صورت بگیرد امکانات لازم برای مواجهه وجود ندارد، شاید در برگه آماده باشیم اما در واقعیت این‌گونه نیست.
  به گزارش خبرنگار روزنامه دریا، فرجام دانش در نشست خبری به مناسبت روز آتش نشان برگزارشد اظهار کرد: بیشترین آتش سوزی امسال مربوط به منازل ، ضایعات، خودروها بوده است که در شش ماه نخست امسال 362 مورد اعلام شده است.391 مورد از حوادث بوجود آمده غیر عمد، 66 مورد نامعلوم و 175 مورد عمدی بوده است که بیشترین  حوادث عمدی به حوادث در فضای سبز و ضایعات مربوط می شود.مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس گفت: در حوادث شش ماهه ابتدای امسال 4 مورد فوتی زن و یک فوتی مرد داشتیم همچنین  در حوادث شش‌ماهه ابتدای امسال 16 مصدوم مرد، 16 مصدوم زن و یک مصدوم پرسنل داشتیم و علت آتش‌سوزی‌ها شامل 43 مورد عدم رعایت ایمنی، 200 مورد سهل‌انگاری عنوان شده است.وی خاطرنشان کرد: میانگین رسیدن آتش نشانان به محل حادثه سه دقیقه و 30 ثانیه بوده است و بیشترین حادثه متفرقه مربوط به آسانسور به 221 حادثه و 277 مورد نقص فنی عنوان شده است.
دانش گفت: امسال برای مراسم روز آتش نشان به جای برگزاری در یک سالن تصمیم بر این شده است تا با همراهی مسئولین از ایستگاه های مختلف بازدید به عمل آوریم و از تلاش های آتش نشان های هر منطقه تقدیر شود. در هر منطقه شهرداری از یک ایستگاه (ایستگاه های شهرک پیامبر اعظم، بلوار امام حسین و گلشهر ) مورد بازدید قرار می گیرد.
  مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس خاطرنشان کرد: اهداف امسال ما کارکردن روی نیروی انسانی است همچنین شهر بندرعباس روز به روز بزرگ تر می شود و به دلیل مشکلات مالی نمی توانیم افزایش ایستگاه داشته باشیم. دانش اضافه کرد: برای بالا بردن آمادگی جسمانی و انگیزه آتش‌نشانان نیز برای مسابقات 2020 دانمارک تیم‌های بیشتری را اعزام خواهیم کرد.وی بیان کرد: در شش‌ماهه ابتدای امسال 53 درصد کسب بودجه و 55 درصد هزینه داشته‌ایم، نسبت به شش‌ماهه ابتدای سال 97 درآمد ما 11 درصد و هزینه‌ها نیز 25 درصد افزایش داشته است.
  مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس ادامه داد:برای ساخت یک ایستگاه آتش نشانی حداقل بیش از 50 میلیارد تومان اعتبار نیاز است . تورم و افزایش قیمت تجهیزات کار را برای ما مشکل کرده است، برای مثال خودروی سه و نیم میلیارد تومانی که خریداری کردیم اکنون 12 میلیارد تومان است.
  دانش اظهار کرد: بودجه ما در سال 98 به دلیل تغییرات اساسنامه‌ای وابسته به شهرداری شده است، درآمد ما دو میلیارد و 400 میلیون تومان و هزینه‌ها 6 میلیارد و 680 میلیون تومان تصویب شده که در شش‌ماهه اول 64 درصد درآمدها و 80 درصد هزینه‌ها تحقق یافته است.
  مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس خاطرنشان کرد: بسیاری از مجتمع‌های تجاری بزرگ در بندرعباس پایان کار ندارند.دانش با اشاره به اینکه در بحث بودجه‌های ملی کمترین کمک‌ها به سازمان آتش‌نشانی صورت گرفته است، تصریح کرد: بعد از حادثه پلاسکو متوجه شدند با کمبود خودروی بالابر در کشور مواجه هستیم،  قرار بود 200 بالابر خریداری و در کشور تقسیم شود اما هنوز اعتبار آن در اختیار سازمان شهرداری‌ها قرار نگرفته است.وی ادامه داد: با توجه به وضعیت تحریم‌ها تورم و با اعتبار تصویب شده اکنون 30 بالابر هم نمی‌توان خریداری کرد و با این وضعیت آتش‌نشانی ضربه‌های بیشتری می‌خورد و با این روند از استانداری که داریم دور می‌شویم و نیاز به عزمی جدی در سطح ملی دارد.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس عنوان کرد: بزرگ‌ترین حادثه در یک سال گذشته به سبب تلفات جانی که داشته مربوط به حادثه شهرک توحید بود که 5 مورد فوتی داشت، علت حادثه ساختار منزل بوده که تنها راه خروج و ورود آن آشپزخانه بوده است، آتش‌سوزی در آشپزخانه شکل می‌گیرد و افراد در خانه محبوس می‌شوند،  همه افراد زنده خارج می‌شوند اما به لیل دودزدگی تعدادی از افراد جان خود را در بیمارستان از دست دادند.
  مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس اضافه کرد: از کانون‌های می‌توان به اسکله شهیدرجایی اشاره کرد که می‌تواند بسیار خطرناک باشد، یک مورد حادثه نیز امسال داشتیم که انبار کالای مواد سوختی در این بندر آتش گرفت و میلیاردها خسارت مالی داشت؛ ساختمان‌های بلندمرتبه در سطح شهر نیز از کانون‌های خطر هستند، به جد پیگیر هستیم که به‌هیچ‌عنوان در معبری که قادر به پوشش حوادث در ساختمان‌های بلندمرتبه نیست مجوز صادر نشود.وی اظهار کرد: باید این فرهنگ در بین مردم جا بیفتد که به دنبال آشنا باشند تا منزل ایمن بسازند نه اینکه دنبال آشنا برای ساختن ساختمان ناایمن باشند. مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس افزود: اعتقاددارم زیرساخت‌های ما در بندرعباس کافی نیست، اگر حادثه‌ای سنگین در شهر بندرعباس صورت بگیرد امکانات لازم برای مواجهه وجود ندارد، شاید در برگه آماده باشیم اما در واقعیت این‌گونه نیست، برای امسال در صورت بروز زلزله‌ای بزرگ شهرداری بندرعباس تعداد لودر کافی برای آواربرداری ندارد.