دریا نیوزگلایه های بانوان کارآفرین را هم بشنوید

دریانیوز: درحالي مسئولان استان همواره از حمايت از سرمايه گذاران و کارآفرينان مي گويند که درعمل اينگونه نيست و اين اقشار چندان رضايتي از شرايط موجود در هرمزگان و بروکراسي هاي موجود ندارند.

، 09:01   /   کد خبر: 34838   /   تعداد بازدید: 533


دریانیوز:درحالي مسئولان استان همواره از حمايت از سرمايه گذاران و کارآفرينان مي گويند که درعمل اينگونه نيست و اين اقشار چندان رضايتي از شرايط موجود در هرمزگان و بروکراسي هاي موجود ندارند.

   اواخر هفته قبل هم گويا از تعدادي از بانوان کارآفرين استان براي جلسه اي در استانداري جهت تجليل دعوت مي شوند که به گفته برخي از اين بانوان کارآفرين که با روحيه اي جهادي بدنبال اشتغالزايي و توليد هستند؛ در اين جلسه نه تنها تجليل نمي شوند، حتي اجازه بيان مشکلات و خواسته هاي شان به آنها هم داده نمي شود و در بخش اول برنامه معاون استاندار مديريت جلسه را برعهده داشته و آقاياني هم در جلسه حضور داشته اند، از آنها خواسته شده فقط خودشان را معرفي کنند و بدنبال ورود استاندار به جلسه، ازاين بانوان کارافرين خواسته مي شود جلسه را ترک کنند که اين کارآفرينان از نوع برخورد صورت گرفته با آنها بشدت گلايه مند بودند و آن را بي حرمتي به بانوان کارافرين استان مي دانند.برخي از کارآفرينان و سرمايه گذاران از روند طولاني صدور مجوزها و عدم همکاري برخي دستگاه ها و کارشکني ها بشدت گلايه مندند. سردخانه 20 هزارتني در بندر شهيد رجايي که سال گذشته عمليات اجرايي آن آغاز شد نيز به دليل عدم حمايت هاي لازم از سرمايه گذار بخش خصوصي، نتوانسته پيشرفت مدنظر داشته باشد و درصورت حمايت لازم توسط متوليان مربوطه و تکميل آن، جهش بزرگي در عرصه صادرات و واردات و نگهداري محصولات در اين سردخانه در منطقه رخ خواهد داد. البته در حوزه حمايت از بخش خصوصي و کارآفرينان گويا فرماندار بندرعباس حمايت هايي را از سرمايه گذاران دارد، اما عدم همکاري ساير مسئولان باعث شده است که سرمايه گذاران و کارآفرينان با مشکلاتي مواجه شوند و مي طلبد مديريت عالي استان در گام نخست از اين قشر دعوت کند و در جلسه اي شنواي مشکلات و درخواست هاي شان باشد واز اين بانوان کارآفرين دلجويي شود؛ بانواني که برخي از آنها براي دهها نفر در مناطق شهري و روستايي اشتغالزايي کرده اند و در چرخاندن چرخ هاي اقتصاد جامعه سهيم شده اند و بايستي اين قشر مورد تکريم و تجليل قرار گيرند. در گام بعدي انتظار مي رود استاندار با دستگاه هايي که همکاري هاي لازم قانوني را ندارند و يا به کندي امورات را انجام مي دهند، برخورد مقتدرانه و قاطعانه داشته باشد؛ زيرا استاندار هرمزگان در جلسات مختلف برحمايت از سرمايه گذاران و کارآفرينان تاکيد داشته و دارند و اينکه برخي مديران در جهت خلاف اين قطار حمايتي حرکت مي کنند، جاي تامل است.

اين وضعيت باعث فرار سرمايه گذاران از هرمزگان مي شود ويکي از سرمايه گذاران بومي استان مي گفت مجوزات راه اندازي خطوط توليد در يکي از استان هاي همسايه يک هفته اي صادر شد ومسئولان حمايت وهمکاري لازم را دارند، اما در هرمزگان اينگونه نيست واين وضعيت باعث مي شود که رغبت سرمايه گذاران به سرمايه گذاري در استان کاهش يابد. تداوم اين روند باعث بي انگيزگي سرمايه گذاران و کارآفرينان جهت اشتغالزايي، توليد و... در استان مي شود که بطور حتم مديريت عالي استان مخالف اين موضوع است و همواره بر حمايت از سرمايه گذاران و کارآفرينان تاکيد دارند و ضرورت دارد ساير دستگاه هاي اجرايي استان نيز بر اين قطار سوار شوند تا باري از دوش دولت برداشته شود و توليد رونق گيرد و اشتغال افزايش يابد. بانوان کارآفريني که از شهرهاي مختلف استان به دعوت استانداري به اين نهاد مي آيند وحتي نمي توانند مشکلات و خواسته هاي شان را به استاندار بيان کنند، بطور حتم انگيزه زدايي در ادامه فعاليت مي شود و نياز است که در اين حوزه تجديد نظر شود که بطور حتم ديدگاه آقاي استاندار هم گره گشايي از مشکلات اين حوزه و حمايت از سرمايه گذاري و اشتغالزايي در جهت تحقق اقتصاد مقاومتي است و بايستي قفل هاي اين بخش با کليد تدبير باز شود و از شعار به عمل تبديل شود.

   بانوان در حوزه هاي مختلف از جمله مشاغل خانگي و ساير عرصه ها حضور فعالي دارند و برخي از آنها توانسته اند به سرمايه گذاران و کارآفرينان بزرگي در استان و کشور تبديل شوند که اگر حمايت شوند، بطور حتم خواهند توانست در حوزه توليد و اشتغالزايي سهم بسزايي داشته باشند؛ اما برخي از آنها از کارشکني و عدم حمايت برخي دستگاه ها و نهادها مي گويند و اين روند باعث مي شود سرمايه گذاران و کارآفرينان در مناطقي ديگر کارآفريني و سرمايه گذاري کنند وانتقال سرمايه از هرمزگان به استاني ديگر ويا حتي کشوري ديگر صورت پذيرد. موضوع ديگري که برخي از بانوان و يا کارآفرينان و... عنوان مي کنند به موضوع تسهيلات بانکي برمي گردد که تضاميني از آنها خواسته مي شودکه تامين آن برايشان سخت ويا غيرممکن خواهدبود ونياز است که در اين حوزه بگونه اي عمل شود که آنها بتوانند از تسهيلات بهره مند شوند تا زمينه اشتغال تعدادي از جويندگان شغل فراهم شود.

در چند هفته اخير گزارش هايي را از خانواده هاي کودکان يسنا ودرسا و محمد امين وساميه منتشر کرديم که از کمترين امکانات بي بهره بودند و با حمايت خيرين، بخشي از مشکلات آنها برطرف شد و بخشي ديگر همچنان پابرجاست. مادر درسا که شوهرش سرباز نيروي انتظامي استان است و مدتي هم بخاطر پيگيري براي تامين معاش همسر ودخترانش غيب کرده و چندين ماه اضافه خدمت دارد واز فرمانده نيروي انتظامي استان تقاضاي بخشش و معافيت اضافه خدمت دارد تا زودتر پيش همسر وفرزندش برگردد و شغلي مناسبي داشته باشد و خانواده اش را از سختي و نداري نجات دهد، از چند روز قبل دوره آموزش خياطي را آغاز کرده است و پيام داده بود که براي تمرين خياطي در منزل نياز به چرخ خياطي دارم و اگر بتوانيد چرخ برايم تامين کنيد، ياد مي گيرم و خياط مي شوم وآن وقت مي توانم براي خانواده هاي فقير وندار مانند خودمان لباس بدوزم که ديدگاه زيبايي در اين بيانش براي کمک به همنوع به چشم مي خورد.

مادر محمدامين وساميه که سومين فرزندش را نيز باردار است وتا يک ماه ديگر فرزندش را بدنيا مي آورد و شرايط سخت معيشتي دارد و دغدغه فرزندان کوچکش و جنينش را داشت، هم چشم انتظار خيرين و دولت است تا سرمايه اي در اختيارش قرار گيرد تااينکه براي خودش نيز شغل ايجاد کند و بخشي از مشکلات معيشتي و اقتصاديش در خانه اجاره اي که سقفش فرسوده و ناايمن است را برطرف کندکه انتظار مي رود دولت براي چنين اقشاري نيز برنامه هايي داشته باشد. البته برخي از کارآفرينان بانوي استان حتي براي زنان بدسرپرست وبي سرپرست اشتغالزايي کرده اند که اگر حمايت از اين کارآفرينان افزايش يابد، بطور حتم مي توانند ميزان اشتغالزايي خود را افزايش داده و در واقع اين کارآفرينان به کمک دولت در ايجاد اشتغال آمده اند و ميزان ايجاد شغل در استان هم افزايش مي يابد وتوليد هم رونق مي گيرد.

علی زارعی/دریا