دریا نیوزعلي رغم وعده مسئولان هرمزگان: شهر براي بازگشايي مدارس آماده نشد

دریانیوز: آيا واقعا برطرف کردن گره هاي کور ترافيکي در شهر بندرعباس نياز به معجزه دارد يا انجام طرح هاي کارشناسي؟

، 09:18   /   کد خبر: 34825   /   تعداد بازدید: 424


دریانیوز: درحالي چند روز از بازگشايي مدارس گذشت که متاسفانه در سايه بي تدبيري متوليان مربوطه، شهر براي رفت و آمد ايمن و با آرامش دانش آموزان آمادگي نداشت.

از يک طرف موضوع سرويس مدارس باعث شد والدين بلاتکليف بمانند و از طرف ديگر هم حفاري ها حتي با گذشت چندين روز از مهر همچنان ادامه دارد که باعث ايجاد ترافيک سنگين در خيابانها ي اطراف مدارس شده است. و دانش آموزان براي رفت و آمد با مشکل مواجه شدند و هم وعده مسئولان براي ترميم حفاري ها و آماده شدن شرايط براي بازگشايي مدارس محقق نشد. شهروندان از وضعيت موجود و از بي توجهي مسئولان مربوطه به رفع مشکلات موجود بسيار گلايه مندند.

گلايه هاي شهروندان

خانم نصيري که فرزندش در يکي از مدارس بلوار سيدمصطفي خميني(ره) بندرعباس است؛ با بيان اينکه متاسفانه حتي تا پايان شهريور موفق نشدند براي فرزندش سرويس مدرسه بگيرد؛ مي گويد: اين موضوع باعث شد که دخترم روز اول مهر را به مدرسه نرود و روزهاي دوم وسوم مهر هم پدرش مجبور شد مرخصي بگيرد تا دخترم را به مدرسه ببرد. از طرفي ديگر حفاري هاي اين بلوار که از ماه ها قبل وجود داشت، هم ترميم نشدند و همين موضوع باعث مي شد که ترافيک شود و بيش از يک ساعت طول مي کشيد تا وارد اين بلوار و از آن خارج شويم و فرزندم را از مدرسه ببريم. نمي دانم چرا شهرداري اين مشکل را برطرف نمي کند؟ اتفاقا چند روز قبل از بازگشايي مدرسه در رسانه ها خواندم که استاندار گفته بود شهر براي بازگشايي مدارس آماده شده است که درحال حاضر مي بينيم، اينگونه نيست.

دست انداز وچاله ها

احمدي پناه شهروند ديگري است که مي گويد شهر بندرعباس پراز دست انداز و چاله و... است. از يک طرف اين دست اندازها را پرنمي کنند که باعث آسيب وارد شدن به خودروها و تحميل هزينه هاي ناخواسته به آنها مي شود و هيچکس هم خود را در اين حوزه پاسخگو نمي داند و از طرفي ديگر حتي جلوي برخي از مدرسه ها هم حفاري ها و چاله ها و... وجود دارد که باعث مي شود دانش آموزان داخل شان سقوط کنند وآسيب ببينند و از طرفي وقتي يک لاين حفاري شده و يک لاين هم خودروها پارک کرده اند، ديگر تردد خودرو به سختي انجام مي شود ومسيري که پنج دقيقه اي مي رفتيم را بايستي بين نيم ساعت تا يک ساعت در ترافيک بمانيم که هم براي رانندگان و هم مردم جنگ اعصاب درست مي شود و از طرفي چقدر وقت مردم تلف مي شود و هزاران ليتر بنزين در اين ترافيک مي سوزد.

رفتن به مدرسه با موتور

   راکب موتورسواري که پسر دانش آموزش را با موتور سيکلت به مدرسه آورده است هم مي گويد: اولا که هنوز نتوانستم براي سرويس مدرسه قرارداد ببندم و خيلي از والدين مثل من هستند وبرخي هم با سرويس هاي آزاد که جلوي مدارس مي آيند، توافق کرده اند که سرويس مدرسه فرزندشان شوند که هيچ امنيتي هم ندارد و برخي ها هم مجبورند تک سرنشين فرزندشان را به مدرسه بياورند و به همين خاطر ترافيک سنگيني هم در بلوار ها و خيابان هاي شهر وبخصوص خيابان هايي که مدرسه در آن‌ها وجود دارد، ايجاد مي شود و من هم مجبور شدم از موتور سيکلت براي آوردن و بردن فرزندم استفاده کنم که حداقل زودتر بتوانم خودم را به مدرسه برسانم؛ ولي با اين حال ترافيک باعث مي شود گاهي با تاخير به مدرسه بروم.

خاطرات ناخوش

برخي از والدين هم مي گويند: اول مهر در بندرعباس خاطره خوشي را براي برخي دانش آموزان نداشت. از يک طرف مشکلاتي که در حوزه سرويس مدارس و حفاري ها ودست اندازهاي سطح شهر وجود داشت واز طرفي ديگر حتي جلوي مدرسه هم از خطوط عابر پياده خبري نيست و يا پاک شده اند. هفته پر استرسي را پشت سر گذاشتيم. حتي وضعيت گراني بي سروسامان لباس وکيف و کفش و نوشت افزار و... براي دانش آموزان باعث شده است که برخي دانش آموزان توان خريد نداشته باشند واز لباس و کفش پاره استفاده مي کنند و با اين وضعيت بطور حتم برخي از دانش آموزان از تحصيل باز مي مانند.

گلايه کارمندان

   برخورداري، کارمند يکي از ادارات هم از وضعيت موجود بسيار گلايه مند است و مي گويد: براي کارمندان شرايط سخت تر است. مجبورم از خيابان طلوع تا خيابان بنياد شهيد 45دقيقه پشت چهارتا چراغ قرمز منتظر بمانم. وقتي به اداره هم که مي رسم، تاخير مي خورم. از آن طرف ظهر بايد مرخصي ساعتي بگرم تا براي برگرداندن فرزندم بروم و دوباره در ترافيک مي مانم. بايد هر مدرسه سرويس داشته باشد تا دانش آموزان براي رفت وآمد مشکل نداشته باشند و والدين مجبور نباشند براي بردن و آوردن فرزندشان پشت ترافيک بمانند. گرفتن سرويس آزاد وآژانس هم هزينه اش بيشتر است و هم اعتماد چنداني به آنها نيست. بايستي کساني به عنوان راننده سرويس مدرسه باشند که آموزش هايي را درخصوص نوع برخورد با دانش آموزان ديده باشند که متاسفانه امسال والدين در زمان بازگشايي مدارس با مشکل مواجه شدند. امسال بيشتر وقت مان در ترافيک هدر مي رود و گويا عزمي هم براي رفع اين مشکلات مردم و والدين دانش آموزان نيست.

مديران ادارات مشکل ندارند

وليِ دو دانش آموز هم مي گويد: مديران که براي رفت وآمد فرزندشان به مدرسه مشکلي ندارند و خودروهاي اختصاصي اداري و... آنها را به مدرسه مي برد و مي آورد. اما کارمندان و افراد عادي مجبورند سختي هايي را تحمل کنند که در اثر ضعف مديريت چنين مديراني برآنها تحميل شده است. خودم مجبور شده ام با يکي از رانندگاني که جلوي مدرسه مي آيند به توافق برسم تا فرزندان دانش آموزم را به مدرسه ببرد وبياورد. با اين شلوغي شهر و ترافيک که خودم فرصت نمي کنم فرزندانم را به مدرسه ببرم و بياورم. قبلا ترافيک بود که الان چند برابر شده است و حتي حفاري هاي سطح شهر هم گاهي ماه ها طول مي کشد تا برطرف شود.

کوچه و خيابان

يکي از ساکنان کوچه بهارستان 11 بلوار معلم محله خواجه عطاء بندرعباس هم مي گويد: از سال گذشته در دو نقطه در انتهاي کوچه مان حفاري کرده اند که هنوز ترميم نشده است. کنار دبستان «سارا» در بلوار معلم هم از ماه قبل حفاري شده و ترميم نشده که باعث مي شود دانش آموزان آسيب ببينند. داخل شهر هم خيلي جاها مي بينيم که از يک طرف داخل خيابان چاله وجود دارد و يا منهول ها بالاتر يا پايين تر از سطح آسفالت است و همين موضوع باعث مي شود که يا داخل آنها بيفتد ويا رانندگان براي فرار از اين چاله ها به اين طرف و آن طرف مي روند که خيلي خطرناک و حادثه آفرين است. از طرفي الان در اين چند روزه ترافيک خيلي از خيابان بيشتر شده است. از جلوي نيروي انتظامي تا چهارراه رسالت که در اين مسير هم چند مدرسه روبروي آب منطقه اي است، بسيار پرترافيک است و زمان زيادي بايد داخل ترافيک بمانيم و دانش آموزان هم با تاخير برسند و برگشت شان هم با تاخير باشد. بيمارستان خاتم الانبيا(ص) هم در همين مسير است که باعث مي شود بيمار دير به بيمارستان برسد.

کمبود مدرسه وسرويس

يکي ديگر از والدين ديدگاهي متفاوت دارد. وي مي گويد اول اينکه قبلا مدارس مقاطع مختلف تحصيلي در مناطق مختلف بود و دانش آموزان هم پياده روي که ورزش است هم انجام مي دادند وپياده و در مسيرهاي دورتر با خودرو و اتوبوس وتاکسي به مدرسه مي رفتند که الان در همه مسيرها تاکسي واتوبوس نيست و نياز به سرويس مدرسه بيشتر است. اما الان که تعداد دانش آموزان زياد ومدرسه کم است و بقولي مدرسه گزيني هم مي شود واز طرفي نياز به سرويس مدرسه است، مشکلات سرويس مدرسه از يک طرف زياد است و پيدا کردن مدرسه و سرويس خوب هم براي والدين دردسر شده است. از آن طرف شهر گسترش يافته است، اما خدمات‌دهي توسط دستگاه هاي خدمات‌رسان متناسب با نياز نيست و حتي برخي دستگاه ها هم وظايف شان را بخوبي انجام نمي دهند. دختر خودم مي گويد در مدرسه به ما گفته اند بايد از خطوط عابر پياده ويا پل هوايي استفاده کنيم و پدراني که رانندگي مي کنند بايد پشت خط کشي در چهارراه ها پشت چراغ قرمز بايستند، اما خطوط عابر پياده وايست و... چندان در خيابان ها وچهارراه ها ديده نمي شود و فرزندان نمي توانند آموخته هاي شان را عملياتي کنند. از آن طرف نمي دانم چرا براي ترافيک شهر فکري نمي کنند که دانش آموزان بايد يک ساعت زودتر از خانه حرکت کنند تا بموقع به مدرسه برسند وبيش از يک ساعت طول مي کشد تا از مدرسه به خانه بيايند که در حالت عادي رفت وآمد شان به نيم ساعت هم نمي رسد. آيا واقعا برطرف کردن گره هاي کور ترافيکي در شهر بندرعباس نياز به معجزه دارد يا انجام طرح هاي کارشناسي؟

انتظار مردم

مردم از وضعيت موجود بسيار ناراضي هستند و خواستار رفع مشکلات بوده تا بازگشايي مدارس برايشان همراه باخاطراتي شيرين ولذت بخش باشد.

 علی زارعی/ دریا