دریا نیوزبا حضور اندیشمندان داخلی و خارجی آغاز شد؛ نهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد (ع) در بندرعباس

دریانیوز: نهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) مصادف با ۲۵ محرم سالروز شهادت سیدالساجدین امام سجاد(ع) با حضور اندیشمندان مسلمان و سایر ادیان در بندرعباس آغاز شد.

، 09:18   /   کد خبر: 34823   /   تعداد بازدید: 429


دریانیوز: نهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) مصادف با ۲۵ محرم سالروز شهادت سیدالساجدین امام سجاد(ع) با حضور اندیشمندان مسلمان و سایر ادیان در بندرعباس آغاز شد.
نهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) کار خود را با پیام آیت‌الله‌ صافی گلپایگانی در سالن همایش‌های شهرک مروارید بندرعباس آغاز کرد.
 پیام آیت الله العظمی صافی گلپایگانی برای نهمین کنگره بین المللی امام سجاد علیه السلام به شرح زیر است:  
بسم الله الرحمن الرحیم،  الحمدلله ربّ العالمین و الصّلوة و السلام علی أشرف الأنبیاء و المرسلین حبیب إله العالمین أبی‌القاسم محمد و آله الطاهرین سیّما بقیة الله فی الأرضین عجّل الله تعالی فرجه الشریف
با عرض سلام و ادب و احترام به عزیزان بزرگوار، شیفتگان و شیعیان اهل بیت نبوّت علیهم‌السلام که در این همایش ملکوتی و ولائی که به عنوان تعظیم، تجلیل و توسّل به آستان ملائک پاسبان حضرت زین العابدین امام سجّاد علیه الصلاة و السلام برگزار شده است شرکت نموده‌اند؛ نزول برکات و فیوضات الهیّه را بر همگان، از خداوند متعال مسألت دارم.
 حضرت امام سجّاد علیه‌السلام، در مکارم اخلاق، فضائل حمیده و صفات ملکوتی و عظمت مقامات و مواضع، مورد ستایش همه امّت می‌باشند. آن حضرت به علم، معرفت، ایمان، عبادت و همه کمالات، مشهور و معروف بود. جاحظ، آن سخنور و ادیب عرب، حضرت را چنین توصیف می‌کند که: «امَّا علىُّ بن الحسین بن علىّ فلم أرَ الخارجىَّ فى أمره إلّا کالشیعىِّ و لم أرَ الشّیعىَّ إلّا کالمعتزلىِّ و لم أرَ المعتزلىَّ إلّا کالعامىِّ و لم أر العامىَّ إلّا کالخاصىِّ و لم أجد أحداً یَتمارى فى تَفضیلِه و یَشُکّ فى تقدیمه» آری، همگان به مقام والای حضرت على بن الحسین علیهماالسلام، اعتراف دارند، و کسى نیست که در فضیلت و یا مقدّم بودن آن امام بزرگوار، شک و تردیدی داشته باشد. یکی از معجزات حضرت امام سجاد علیه آلاف التحیة و الثناء، کتاب گرانسنگ و بی نظیر صحیفه سجادیه است؛ کتابی است که عقول بشریّت چهارده قرن است در درک و فهم واقعی آن عاجز و ناتوان هستند؛ کتابی که مشحون از مطالب توحیدی و حقایق معرفتی و موضوعات اخلاقی و مکارم عالی انسانی است و راه سخن‌گفتن با خالق جهان و اظهار بندگی و خضوع و خشوع در درگاه ربوبی را به انسان‌ها نشان می‌دهد و در عین حال که انسان را در مقابل آفرینش هستی و آفریدگار این جهان لایتناهی، بسیار کوچک و حقیر نشان می‌دهد، افق فکر و اندیشه آدمی را به بالاترین مراتب کمال و رشد و ترقّی می‌رساند.


حضرت زین العابدین و سیّد الساجدین
علی ابن الحسین علیه أفضل صلوات المصلین در این میدان، یگانه است و عالم اسلام با داشتن چنین کتابی به همه جهانیان افتخار می‌نماید.  بشریت امروز از نظر علوم مادی بسیار پیشرفت نموده و روز به‌روز قلّه‌های بلند علم و دانش را فتح می‌نماید، امّا یک حقیقت در این میان گم شده و مغفول عنه است و آن، حقیقتی است که بدون آن، زندگی را پوچ نشان می‌دهد و تحیّر و سرگردانی را بر بشر مستولی می‌نماید.
  آن حقیقت، شناخت واقعی جهان و معرفت عالم ماورای طبیعت و غیب جهان است که فطرت پاک انسان‌ها در طلبش هستند و برای رسیدن به آن، حتی حاضرند از جان و مال و جاه و قدرت خود بگذرند.چه کسی می‌تواند این حقیقت گم‌شده را نشان دهد؟ آیا غیر از کسانی که خود با عالم غیب در ارتباطند و حقیقت جهان را شناخته‌اند می‌توانند کمال جاودانی زندگی را نشان دهند؟!
این است که وقتی انسان در مقابل این کتاب بزرگ، کتاب شناخت و معرفت قرار می‌گیرد، باید خدای بزرگ را با تمام وجود، سپاس بگوید که این چنین معارف بالائی به وسیله این امام عزیز در دسترس جهانیان قرار گرفته است.
  در خاتمه، با اذعان و اعتراف به اینکه بسیار کوچک هستیم که بخواهیم درباره شخصیت عظیم آن حضرت و کتاب شریف صحیفه سجادیه عرضی داشته باشیم، از خداوند متعال می‌خواهیم که ما را نسبت به معارف نورانی آن حضرت و این گنج بزرگ آسمانی آشنا نماید، تا بتوانیم اندکی از آموزه‌های آن را در زندگی و در جامعه امروز خودمان سرمشق و الگو قرار دهیم.
  از تمام عزیزان شرکت کننده در این همایش نورانی و برگزارکنندگان محترم آن، تقدیر و تشکّر دارم و از خداوند متعال می‌خواهم که عنایات و توجّهات خاصه حضرت بقیة الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف شامل حال این عزیزان گردد و السلام علیکم و رحمة الله.


 زندگی امام سجاد(ع) سرشار از عبادت و قیام بود
 آیت الله شیخ عیسی قاسم در نهمین کنگره بین المللی امام سجاد علیه السلام اظهار داشت: زندگی امام سجاد علیه السلام سرشار از عبادت و قیام برای خداوند بود و این قیام الهی باعث گردید روح و روان انسانی پرورش یابد.وی ادامه داد: هیچ فکر و ارده ای نتوانسته است فکر و اراده امام سجاد (ع) را تحت تاثیر قرار دهد و انسان‌های بزرگی را پرورش داده اند که روح و قلبشان برای خداوند است. رهبر شیعیان بحرین بیان کرد:  عبادت خداوند را از منظر تکوینی در نظر بگیرید که انسان در محضر خداوند است و تمام حرکات او آزادانه و فقط برای خداوند متعال باید باشد.
آیت الله عیسی قاسم ابراز داشت: برای رسیدن به کمال فقط یک راه وجود دارد و آن راه فقط از طریق شناخت خداوند میسر می شود و هر لحظه ی عبادت در راستای رسیدن به کمال است و حتی زمین هم به موجودیت انسان نیاز دارد.


 کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) وارد گام دوم شده است
  همچنین حجت الاسلام والمسلمین حبیب رضا ارزانی در کنگره بین المللی امام سجاد (ع) چنین بیان داشت: کنگره امام سجاد (ع) وارد گام دوم شده است و با دعوت از آیت الله شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان بحرین این گام را برداشته اند. وی ادامه داد: در میان مسیحیان دعاهای حضرت داود بسیار شناخته شده است و نزدیک بودن صحیفه سجادیه به مضامین حضرت داوود بسیار زبان زد است و خیلی‌ها مثل هم است.
  دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور و مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: محور وحدت امام سجاد (ع) است زیرا زبان این امام زبان فطرت است و می تواند با همه ارتباط برقرار کند.حجت الاسلام والمسلمین ارزانی ابراز داشت: کتاب‌هایی که چاپ شده  در کنگره بین‌المللی امام سجاد (ع) بسیار نفیس است که باید خریداری و به جامعه معرفی شود. وی خاطرنشان کرد: کتاب‌های چاپ شده برای آسان کردن فهم صحیفه سجادیه در تمام سنین است و بسیار ارزشمند است.


 صحیفه سجادیه زبان مشترک ادیان مختلف است
  حجت الاسلام و المسلمین محمد عبادی زاده  نیز در این کنگره   اظهار داشت: دعا زبان فطرت است و زبان فطرت قومیت نمی شناسد از این جهت می توانم بگویم صحیفه سجادیه یک زبان مفاهمه مشترکی را بین ادیان مختلف ایجاد کرده است و ظرفیت آن امروز می تواند ادیان و مذاهب مختلف را دور هم جمع کند.وی ادامه داد: در دعا ائمه هدی و رسول گرامی اسلام وقتی با خدا سخن می گویند هیچ محدودیت و مرزی وجود ندارد لذا هرآنچه در ظرف آن بزرگان وجود داشته است در مواجهه با خدا عرضه می کردند و به همین دلیل علامه طباطبایی معتقد بود بیشترین مضامین عرفانی در ادعیه اهل بیت است.
  نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان گفت: کسانی که در محضر صحیفه سجادیه قرار می‌گیرند سه گروه هستند اول کسانی که به دنبال فیض و مناجات با خداوند هستند، گروه دوم عالمان و محققینی هستند در موضوعات مختلف صحیفه به دقت می پردازند، اما آنچه مهمتر است این است که صحیفه سجادیه می تواند پاسخگوی نیاز ها و سؤالات مردم باشد.
حجت الاسلام عبادی زاده تاکید کرد: امروز مهم ترین گفتمان جوامع بشری، گفتمان مبارک مقاومت است که امروز می تواند به عنوان دست مایه ارزشمند تعالیم اسلام به دنیا عرضه شود.


 لزوم بررسی دقیق ابعاد شخصیت امام سجاد (ع)
 همچنین رضا کمالی زرکانی در نهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد (ع)  ضمن تسلیت ایام شهادت امام سجاد علیه السلام بیان کرد: آیت الله شیخ عیسی قاسم از شخصیت‌های بزرگ حوزه تمدنی خلیج فارس است که ما با کشورهای این حوزه اشتراکات فراوانی داریم و محور مقاومت در حاشیه خلیج فارس هستند.
  وی ادامه داد : کنگره بین المللی امام سجاد(ع) نهال نوپایی بود که  در ده‌ها کشور جهان برگزار می‌شود و خوش اقبال بودیم که این کنگره به نام استان هرمزگان افتاد زیرا شخصیت امام سجاد علیه السلام ویژه و بی نظیر است.
  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان بیان کرد: شخصیت امام سجاد توانسته است از چکاچک شمشیرها در بدترین شرایط  به سجاده و عبادت‌های ناب برسد و امیدواریم بتوانیم به درستی به بررسی شخصیت این امام بزرگ بپردازیم. کمالی اضافه کرد: دعا دروازه ای برای ورود به دژ بزرگ الهی است و تاثیر بسیاری در سعادت انسان ها دارد. وی خاطرنشان کرد برای انسان راهی برای وصل به خداوند وجود دارد و این راه امام سجاد(ع) به خوبی ترسیم کرده است که باید به آن پرداخته شود.


 برگزاری کنگره امام سجاد(ع) در ۳۰ کشور دنیا
  حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی لبخندان  نیز درنهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد (ع) اظهار داشت: کنگره در یک روز برگزار می‌شود اما فعالیت‌های آن در طول سال جریان دارد و برنامه‌های خوبی در سطح کشور اجرا می‌شود.وی ادامه داد: با رایزنی‌هایی که با آیت الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه کشور انجام شد قرار است تدریس رشته صحیفه سجادیه با محوریت استان هرمزگان در کشور انجام شود. لبخندان تاکید کرد: بیش از یک هزار مقاله علمی و چاپ  ۲۰ جلد کتاب حاصل کنگره بین‌المللی امام سجاد (ع) است. وی با تشکر از مدیرکل دادگستری استان هرمزگان اظهار داشت: امروز ۹ نفر از زندانیان  جرایم غیر عمد به برکت کنگره بین المللی امام سجاد علیه السلام آزاد خواهند شد.
لبخندان بیان کرد: از ۱۲ محرم تا امروز ۳ هزار بسته لوازم التحریر با کمک  و همکاری کمیته امداد امام خمینی(ره) هرمزگان  در سطح استان توزیع شده است. وی تاکید کرد: همزمان با ایران، امروز  در ۳۰ کشور جهان کنگره امام سجاد
علیه السلام در حال برگزاری است.


 ارتباط جوانان با صحیفه سجادیه تقویت شود
همچنین فریدون همتی استاندار هرمزگان در نهمین کنگره بین المللی امام سجاد (ع) اظهار داشت: انسان وقتی دعا می کند نشاط پیدا می کند و در دعاهای امام سجاد علیه السلام و دیگر دعاها این را می بینید.وی ادامه داد: نشاط بزرگ ما روزی بود که امام قیام کرد و رژیم طاغوت را سرنگون و امروز نشاط سیاسی ما در انتخابات و راهپیمایی ها قابل مشاهده است.استاندار هرمزگان بیان کرد:نمازجمعه های ما هر هفته محل نشاط مومنین است و در حوزه دفاعی هم یک نشاط بزرگ برای مردم به ارمغان آمده است و در ساقط کردن پهپاد آمریکایی و متوقف کردن کشتی انگلیسی شاهد ایجاد نشاط بودیم.  همتی گفت: کنگره امام سجاد(ع) یکی از پدیده‌های نشاط آفرین معنوی، اعتقادی و دینی برای استان هرمزگان خواهد بود. وی تاکید کرد: از همه دست اندرکاران کنگره تقدیر و تشکر می‌کند و امیدوارم این راه هر سال پر فروغ تر شود و ارتباط جوانان با صحیفه سجادیه تقویت شود.


 دعاهای صحیفه سجادیه عقل را پرورش می‌دهد
همچنین در نهمین کنگره بین المللی امام سجاد علیه السلام پروفسور آنطون بارا اظهار داشت: شاید زیباترین چیزی که برای امام سجاد علیه السلام می توان  بیان کرد این است که این امام همچون امام حسین علیه السلام به شهادت نرسید تا ادامه دهنده امامت و ولایت باشد و عمه گرامی او حضرت زینب (س)  وسیله ای بود که حافظ خاندان اهل بیت باشد و پیام قیام عاشورا را به همگان برساند.وی ادامه داد: امام حسین علیه السلام برای اصلاح دین جدش رسول الله و امر به معروف و نهی از منکر قیام کرد و امام سجاد علیه السلام راه او را ادامه داد و هر چه اتفاق افتاد مشیت الهی بود.نویسنده و محقق برجسته مسیحی بیان کرد: قدسیت و حقیقت نبوت برای تعیین امام سجاد علیه السلام برای چنین روزی بود در شام امام سجاد رسالت خود را به خوبی انجام داد و حضرت زینب (س) نیز وظیفه خود را به خوبی انجام داد و جلوی شهادت امام سجاد توسط یزید را گرفت.پروفسور آنطون تاکید کرد: از الهامات امام سجاد دعای صحیفه سجادیه است که توانست از طریق دعاها عقل را پرورش دهد و رسالت خود را در قالب دعا برای تمام مسلمانان جهان به انجام برساند.


 آثار نهمین دوره کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) رونمایی شد
   با حضور فریدون همتی استاندار هرمزگان و حجت الاسلام و المسلمین عبادی زاده نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان و امام جمعه بندرعباس از کتب برگزیده نهمین دوره کنگره بین المللی امام سجاد علیه السلام رونمایی شد. کتاب خواسته های یک عاشق، کتاب عالیجناب پدر، کتاب حضرت مادر، کتاب بیا عاشقی را رعایت کنیم، کتاب جهان بینی امام، کتاب پناه امن و کتاب حماسه نیایش کتب رونمایی شده در این کنگره بودند.