دریا نیوزدر طرح ملی قبض سبز: قبض کاغذی حذف و نوشت‌افزار به دانش‌آموزان اهدا شد

دریانیوز: از ابتدای امسال زمزمه‌هایی مبنی بر حذف کاغذی برق در سراسر کشور پیچید. طرحی که در ابتدا سخت به نظر می‌رسید اما بعد از اینکه کارهای اولیه و اطلاع‌رسانی‌های آن انجام شد با استقبال مردم در کشور مواجه شد

، 12:57   /   کد خبر: 34798   /   تعداد بازدید: 435


دریانیوز: از ابتدای امسال زمزمه‌هایی مبنی بر حذف کاغذی برق در سراسر کشور پیچید. طرحی که در ابتدا سخت به نظر می‌رسید اما بعد از اینکه کارهای اولیه و اطلاع‌رسانی‌های آن انجام شد با استقبال مردم در کشور مواجه شد.

مردم استان هرمزگان نیز از همان ابتدای شروع طرح همکاری خوبی با شرکت توزیع نیروی برق استان داشته و با اعلام شماره تلفن همراه خود برای دریافت پیامکی قبض برق خود، یکی از استان‌هایی بود که در این زمینه پیشتاز بود. اکنون که در مهر ماه قرار داریم دیگر از صدور کاغذی قبض برق خبری نیست و دریافت قبض برق بصورت الکترونیکی انجام می‌شود و 95درصد از مردم استان شماره تلفن خود را برای دریافت پیامکی قبض اعلام کرده‌اند. عدم صدور قبض برق چند مزیت دارد که از جمله آن کاهش قطع درختان برای تولید کاغذ و کمک به محیط زیست، عدم مراجعه نیروی انسانی برای توزیع قبض و کاهش رفت و آمد در شهر، کاهش هزینه‌های صدور قبض و ... می‌توان اشاره کرد که اکنون با حذف قبض کاغذی میلیاردها تومان از این محل در کشور صرفه‌جویی می‌شود به همین دلیل وزارت نیرو و شرکت توانیر با هزینه‌هایی که از این محل صرفه‌جویی شده‌است اقدام به خرید صد هزار بسته نوشت‌افزار برای دانش‌آموزان نموده و همزمان با آغاز سال تحصیلی، آنها را در اختیار این دانش‌آموزان قرار می‌دهد. این طرح با عنوان طرح ملی قبض سبز در سراسر کشور در اول مهر ماه با شروع سال تحصیلی آغاز شده و طرح ملی قبض سبز همزمان با سراسر کشور در استان هرمزگان اجرایی شد.

طرح ملی قبض سبز در استان هرمزگان با حضور محمد ذاکری مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان هرمزگان، دادی‌زاده مدیرکل آموزش و پرورش استان و خیامی نماینده شرکت توانیر در دبستان ام کلثوم بندرعباس اجرا شد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان هرمزگان در این مراسم اجرای طرح ملی قبض سبز در استان هرمزگان اظهارداشت: از محل حذف قبض کاغذی برق منابعی ذخیره شد که از این منابع صد هزار بسته نوشت افزار برای دانش آموزان سراسر کشور تهیه شد و پنج هزار بسته به استان هرمزگان اختصاص یافت.

محمد ذاکری افزود: از ابتدای مهر ماه صدور قبض کاغذی در استان متوقف شده و تمامی قبوض مشترکین بصورت الکترونیکی صادر می‌شود.

ذاکری با اشاره با اینکه در هرمزگان ۶۹ ۰هزار مشترک برق وجود دارد، گفت: شماره تلفن همراه ۹۵ درصد از مشترکین برای ارسال پیامک قبض در هرمزگان ثبت شده است.

وی ادامه داد: با حذف قبض کاغذی علاوه بر کمک به محیط زیست و کاهش قطع درختان، سالیانه ده میلیارد ریال در استان برای توزیع برق صرفه جویی می شود.

ذاکری درباره اینکه تغییری در نحوه محاسبه قبوض برق مشترکین با الکترونیکی شدن ایجاده شده یا خیر عنوان کرد: برخلاف شایعه‌های ایجاد شده در این زمینه، هیچ تغییری در نحوه محاسبه قبض برق ایجاد نشده و قبوض مشترکین به همان صورت گذشته محاسبه می شود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان هرمزگان درباره این بسته‌های نوشت افزار خاطرنشان کرد: ارزش هر بسته نوشت افزار پانصد هزار ریال است و این پنج هزار بسته تا بیست مهر ماه در سراسر استان توزیع خواهد شد و بدست دانش آموزان خواهد رسید.

ذاکری خطاب به دانش آموزان گفت: شما آینده‌سازان این جامعه هستید و هر تلاشی که انجام می دهید نتیجه آنرا در آینده خواهید دید.

وی اضافه کرد: شما دانش آموزان باید هر روز بهتر از دیروز باشید و یکی از راه های بهتر شدن این است که از آنچه در اختیار دارید به بهترین نحو استفاده کنید.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان هرمزگان افزود: در حوزه برق نیز صرفه جویی یکی از راه های بهینه مصرف کردن از منابع است و حذف قبض کاغذی نیز در راستای استفاده بهینه از منابع انجام شده‌است.

گفتنی‌است؛ در پایان مراسم بسته نوشت افزار توسط مسوولان در بین دانش‌آموزان توزیع شد.