دریا نیوزپاک کن استاندارد

، 09:37   /   کد خبر: 34683   /   تعداد بازدید: 161


  دریانیوز: به منظور تعيين ويژگي ها، روش های آزمون، نمونه برداری، بسته بندی و نشانه‌گذاری انواع پاک کن های پلاستیکی و لاستیکی ولکانیزه شده که برای پاک کردن هر گونه نوشتاری به کار می رود، استاندارد ملی ایران شماره 2709 تدوین گردیده است که این استاندارد از طریق پورتال سازمان ملی استاندارد به نشانی www.isiri.gov.ir قابل دستیابی می باشد. منظور از پاک کن در این استاندارد، پاک کن های پلاستیکی و لاستیکی ولکانیزه شده است.مطالبی که در ادامه خواهد آمد به منظور آشنایی با استاندارد یاد شده می باشد.
ویژگی ها: پاک کن های باید از لحاظ شکل ظاهری یکنواخت و عاری از خراش، ترک، حباب های هوا، عناصر و ذرات خارجی مخلوط و یا مواد مضر و ذرات خاک و دیگر نواقصی باشد که سبب نقص در کارایی پاک کن شود. پاک کن هایی که در آن ها حباب های هوا مخلوط شده و به طور یکنواختی پخش شده باشند، مستثنی هستند.نشانه گذاری روی پاک کن ها باید واضح بوده و عاری از باقی مانده رنگ، ذرات درشت و یا معایب دیگری باشد که به وضعیت ظاهری آن صدمه وارد کند.
مواد خام مورد مصرف در ساخت پاک کن نباید دارای مواد مضر باشد. از مواد معطر نباید در ساخت پاک کن ها استفاده شود.پاک کن ها باید به اشکال مربع، شیب دار، دایره ای، ستونی و یا هر شکل مناسب دیگری بر طبق توافق خریدار و فروشنده باشد.
کارائی پاک کن: به منظور تعیین کارائی، پاکن در معرض آزمون های زیر قرار می گیرد:
میزان سختی، تمایل به مهاجرت، قدرت پاک کنندگی
مواد مضر:  مواد خام مورد مصرف در ساخت پاک کن نباید دارای مواد مضر باشد و در محصول نهایی مقدار سرب نباید بیش از 020/0 درصد و مقدار کادمیم و آرسنیک هر یک به تنهایی نباید بیش از 010/0 درصد باشد.
مواد معطر: از مواد معطر نباید در ساخت پاکن‌ها استفاده شود.
نشانه گذاری: اطلاعات زیر باید در محل مناسب بر روی پاک کن و بسته، به صورت خوانا و پاک نشدنی برای مصرف داخلی به زبان فارسی و برای واردات، به زبان فارسی یا انگلیسی و در مورد صادرات به زبان مورد توافق سفارش دهنده و تولیدکننده نوشته شود. استفاده از زبان دوم علاوه بر زبان فارسی بلامانع است:
1 - نشانه گذاری روی پاک کن
نشانه گذاری روی هر پاک کن و یا روی لفاف آن باید شامل موارد زیر باشد:
1-1 – نام یا علامت تجاری شرکت تولیدکننده
1-2 – ذکر کلمه پاک کن یا Eraser
2 – نشانه گذاری روی بسته پاک کن
نشانه گذاری روی هر بسته پاک کن باید شامل موارد زیر باشد:2-1 – نام و نشانی کارخانه و نام یا علامت تجارتی تولیدکننده: برای تولیدات داخلی، آدرس دفتر مرکزی یا سایت اینترنتی به تنهایی کافی نیست و درج آدرس کارخانه الزامی است.2-2 – تاریخ ساخت و یا سری ساخت2-3 – تعداد و رنگ پاک کن
2-4 – عبارت «ساخت ایران» برای تولید داخل و ساخت کشور تولید کننده برای پاک کن های وارداتی
2-5 – علامت استاندارد ایران (تولیدکنندگان داخلی با اخذ پروانه کاربرد علامت استاندارد می توانند از این علامت استفاده کنند)
2-6 – درج اطلاعات اضافی که باعث گمراهی مصرف کننده نگردد بلامانع است.
توصیه می شود عبارت «PVC  » و یا «NON-PVC » بر روی بسته بندی درج گردد.
بسته بندی
بسته بندی: شامل بسته بندی اصلی پاک کن (برای مثال بسته 24 عددی پاک کن) و جعبه مادر در صورت استفاده (برای مثال جعبه مادر یک قراصی مقوایی) می شود. بسته بندی پاک کن ها باید در ظروف محکم و قابل قبول باشد. تعداد ، رنگ و طرح پاک کن های داخل هر بسته طبق توافق خریدار و فروشنده انجام می‌شود.
 معاونت استاندارد سازی و آموزش اداره کل استاندارد استان هرمزگان