دریا نیوزبه مناسبت هفته بانکداری اسلامی انجام شد: تجدید میثاق کارکنان شبکه بانکی استان با آرمان‌های شهدا

دریانیوز: به مناسبت هفته بانکداری اسلامی کارکنان شبکه بانکی استان هرمزگان با حضور در گلزار ملکوتی شهدای بندرعباس با آرمان‌های شهدا تجدید میثاق کردند

، 12:06   /   کد خبر: 34680   /   تعداد بازدید: 379


این مراسم با حضور عبداله آبسواران دبیر کمیسین هماهنگی بانک‌های استان هرمزگان، مسعود هندیان مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری هرمزگان، پاکدامن مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان و جمعی از مدیران شعب و کارکنان شبکه بانکی هرمزگان برگزار شد.

دبیر کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان هرمزگان در این مراسم گفت: به مناسبت هفته بانکداری اسلامی آمده‌ایم در کنار کسانی اهل معرفت و ایثار بودند و عاشقانه ایثار کردند و جاودانه شدند.

عبداله آبسواران افزود: شهدا مسیر حرکت و راه سعادت را به ما نشان دادند و امروز ما باید ادامه دهنده راه آنها باشیم و به خون شهدا که باعث اقتدار این کشور شدند وفادار بمانیم.

آبسواران عنوان‌کرد: امروز اینجا جمع شده‌ایم تا با شهدا که مانند پرستو پر کشیدند تجدید میثاق کنیم و ما نیز مانند آنها دین خود را به این جامعه با خدمت‌رسانی به مردم و با الگوگیری از فرهنگ ایثار ادا کنیم.

وی اظهارداشت: بانک‌ها نقش بسیار مهمی در اقتصاد دارند چرا که منابع مالی این بخش را تامین می‌کنند. آبسواران ادامه‌داد: بانک‌ها به عنوان وکیل مردم وجوه و سپرده‌های آنها را جمع‌آوری کرده و برای حل مشکلات اقتصادی جامعه استفاده می‌کند.

وی خاطرنشان‌کرد: محور اصلی فعالیت بانک‌ها خدماتی است و آنها تاکنون در زمینه ارائه خدمات کارهای خوبی انجام داده‌اند.

آبسواران اضافه‌کرد: بانک‌ها به عنوان میز خدمت واقعی هستند که در آنها ارائه خدمت به عنوان مهمترین اصل برای مشتری در نظر گرفته می‌شود. رئیس اداره امور شعب بانک ملی هرمزگان با بیان اینکه در میز خدمت بانک‌ها تجهیز و مدیریت منابع باید به خوبی انجام شود عنوان‌کرد: با اعتمادی که مردم به بانک‌ها دارند بانک‌ها در تجهیز منابع سپرده‌های آنها را جمع‌آوری کرده و با مدیریت صحیح در جهت اقتصاد و ایجاد اشتغال مصرف می‌کند.

آبسواران یادآور شد: نقش بانک‌ها در تولید و اشتغال بسیار مهم است و اکثر پروژه‌های تولیدی و اشتغال‌زا با مشارکت و تامین منابع مالی از سوی بانک‌ها اجرا می‌شود که این امر نشان‌دهنده نقش و تاثیر این نهاد در تولید و اشتغال است.

وی خاطرنشان‌کرد: در پروژه‌های عمرانی و زیربنایی نیز حضور بانک‌ها فعال بوده و بدون مشارکت بانک‌ها این پروژه‌ها شاید به سرانجام نرسد چرا که تامین نیاز مالی آنها را بانک انجام می‌دهد.

آبسواران ادامه‌داد: یکی دیگر از کارهایی که بانک‌ها در آن مشارکت پررنگی دارند در بخش پتروشیمی و نفتی است که در هرمزگان این مشارکت توسط بانک‌ها بسیار بالاست و اعتبارات زیادی توسط بانک‌ها در این بخش قرار داده می‌شود.

وی با اشاره به ارائه خدمات الکترونیکی توسط بانک‌ها اظهارداشت: بانک‌ها در خصوص ارائه خدمات الکترونیکی به مردم بسیار پیشرو بوده و اکنون در هر ساعت از شبانه‌روز هر خدمت بانکی که نیاز داشته‌باشیم به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

آبسواران به مشارکت فعال بانک‌ها در موضوع رسالت اجتماعی آنها نیز گفت: بانک‌ها در زمینه رسالت اجتماعی خود خدمات قابل توجهی به جامعه ارائه می‌کنند که از ساخت مدرسه، ساخت مسجد، فراهم نمودن تجهیزات پزشکی، آزادی زندانیان و ... در این راستا می‌توان اشاره‌کرد.

این مسوول اضافه‌کرد: ارائه تسهیلات به خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران و مددجویان بهزیستی و کمیته‌امداد توسط بانک‌ها نیز در راستای اجرای مسئولیت اجتماعی آنها می‌باشد.

در ادامه مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری هرمزگان گفت: شهدا زنجیر اسارات را گسستند و رها شدند و با این کار خود راه زندگی را به ما نشان دادند.

مسعود هندیان عنوان‌کرد: بانکداری سیستمی است که تامین کننده منابع در بخش‌های مختلف است که اقتصاد یکی از این بخش‌هاست و حضور بانک‌ها در این بخش بسیار پررنگ است اما طی سال‌های اخیر این نهاد با بی‌مهری مواجه شده‌است.

هندیان خاطرنشان‌کرد: در کشورهای پیشرفته پانزده درصد از تامین منابع در اقتصاد برعهده بانک‌ها بوده و مابقی توسط دیگر بخش‌ها انجام می‌شود اما در ایران 85درصد تامین منابع توسط بانک‌ها انجام می‌شود که نشان از اهمیت و سختی کار آنها دارد و آنها را تحت فشار زیادی قرار می‌دهد و از بیرون که به بانک‌ها نگاه می‌شود فکر می‌کنند که بانک‌ها به وظایف خود عمل نمی‌کنند در صورتی که بانک‌ها در کشور با تمام توان خود کار می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه معوقات بانک‌ها بالاست اظهارداشت: 52درصد از تسهیلات پرداختی بانکی به صورت معوق درآمده که 38درصد از منابع آنها را شامل می‌شود که این موضوع یکی از مشکلات بانک‌هاست و باعث می‌شود آنها در ارائه خدمت با مشکل مواجه شوند.

هندیان به مشارکت بانک‌ها در اجرای پروژه‌ها اشاره و عنوان‌کرد: از هفته دولت سال گذشته تا هفته دولت امسال بیش از 190هزار میلیارد ریال پروژه در استان هرمزگان اجرا شده که 90درصد اعتبارات آن از منابع بانکی بوده‌است.

وی افزود: اکنون نیز 210هزار میلیارد ریال پروژه در استان در دست اجراست که بانک‌ها در آنها نیز مشارکت خوبی دارند.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان هرمزگان در ادامه مراسم اظهارداشت: امروز جمع شده‌ایم تا با شهدایی تجدید میثاق کنیم که در آن زمان که کشور و نظام به آنها نیاز داشت به جبهه‌ها رفته و با ارزش‌ترین دارایی خود را که جان آنها بود نثار کردند.

پاکدامن اظهارداشت: بیشتر شهدای ما در سن نوجوانی و جوانی به جبهه می‌رفتند. در سنی که آنها سرشار از آرزوهای این دوران بودند اما روی همه این آرزوها خط کشیده تا به خدای خود برسند.

وی ادامه‌داد: شهدا با نثار جان خود دین بزرگی بر گردن ما نهاده‌اند به همین دلیل نباید اجازه بدهیم دشمنان بر راهی که شهدا برای ما ترسیم کرده‌اند خدشه‌ای وارد کنند و ادامه دادن راه شهدا، ادامه‌دهنده آرمان‌های آنها باشیم چرا که این شهدا برای بقای اسلام و نظام جمهوری اسلامی جان خود را نثار کرده‌اند.

پاکدامن در پایان گفت: دشمن پس از ناکامی در جبهه‌های نظامی و فرهنگی، اکنون با جنگ اقتصادی به مقابله با ما آمده است و ما باید در مقابل آن ایستادگی کرده و مانند دیگر حربه‌های آنها، در این جنگ نیز پیروز شویم.

در پایان مراسم مدیران و کارکنان شبکه بانکی استان با اهداء شاخه گل و قرائت فاتحه بر مزار شهدا با آنها تجدید میثاق کردند.