دریا نیوزیک کارگردان نمایش: هدفم به تصویردرآوردن آیین‌های سنتی هرمزگان است

دریا نیوز: این روزها به واسطه برگزاری چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان، شور و شوق خاصی در این شهر برپا شده است و همچون دوره های گذشته جشنواره با استقبال پرشور مخاطبان برگزار می‌شود

، 14:05   /   کد خبر: 34613   /   تعداد بازدید: 174


دریا نیوز: این روزها به واسطه برگزاری چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان، شور و شوق خاصی در این شهر برپا شده است و همچون دوره های گذشته جشنواره با استقبال پرشور مخاطبان برگزار می‌شود.
به گزارش ایسنا، نمایش «باسنگ» از هرمزگان یکی از نمایش‌هایی بود که با درون مایه‌ آیینی سنتی خود، به معرفی آیین‌های عروسی منطقه بندر خمیر و شهر هرمزگان می پرداخت. کارگردان این نمایش در مورد اثر خود  گفت: در این نمایش پنج آیین مرتبط با عروسی در هرمزگان به تصویر کشیده شده که از جمله آنها آیین سرتراش، حمام گردانی، پری و پروند و ... است. مرضیه آزادی خالص افزود: این آیین‌ها در حال حاضر هم در شهر هرمزگان وجود دارند و فراموش نشده و انجام می‌شود. کارگردان نمایش باسنگ با بیان اینکه 19 سال است فقط در زمینه تئاتر آیینی کار می‌کنم، اضافه کرد: امسال چهارمین بار است که در این جشنواره شرکت کرده‌ام و هدفم از اجرای این نمایش به تصویردرآوردن آیین‌های سنتی شهرم و آشنا کردن مردم دیگر نقاط با این آیین‌ها بوده است.
وی تصریح کرد: ما در شهر خودمان نیز حداقل هر 10 روز یکبار تئاترهای آیینی را اجرا می‌کنیم و نمایش های آیینی ما فقط به حضور در جشنواره خلاصه نمی شود. ما این نمایش ها را به اجرا درمی‌آوریم تا رسوم خود را زنده بداریم و فراموش نشوند.
  آزادی خالص، از کمبود بودجه در حوزه تئاتر انتقاد کرد و گفت: آنگونه که باید حمایت مالی نمی شویم و برای ما نسبت به شهرهای دیگر تبعیض قایل می‌شوند. وی در پایان ضمن ابراز خرسندی از حضور در جشنواره تئاتر خیابانی مریوان، گفت: خوشبختانه ما هیچوقت مشکل خاصی در جشنواره تئاتر مریوان نداشته‌ایم و همیشه با خاطره خوشی این شهر را ترک کرده‌ایم.