دریا نیوزضرورت ايجاد پايگاه امداد و نجات دريايي در سيريک

، 11:50   /   کد خبر: 34440   /   تعداد بازدید: 89


دریا نیوز: سيريک به دليل قرار گرفتن در بين خليج فارس و درياي عمان به عنوان يکي از شهرستان هاي استراتژيک در حوزه مکران به حساب مي آيد و لزوم ايجاد پايگاه امداد و نجات ضروري است.

شهرستان سيريک در کرانه تنگه استراتژيک هرمز و درياي عمان قرار دارد، اما عليرغم موقعيت استراتژيک، اين شهرستان فاقد هرگونه امکانات امداد و نجات دريايي و نجات غريق ساحلي و دريايي است. ‌سيريک محل تلاقي درياي عمان و خليج فارس و گلوگاه تنگه هرمز است. بيش از 4 هزار نفر صياد در اين شهرستان زندگي مي کنند. سيريک مسير تجاري ايران با کشورهاي حاشيه خليج فارس است.اين خصوصيات منطقه مذکور را به يکي از مناطق مهم و استراتژيک تبديل کرده و همين تردد ناوگان دريايي تجاري و صيادي و وجود گردشگران، سيريک را به يکي از مناطق مهم دريايي تبديل کرده است. از اين رو ايجاد يک پايگاه امداد و نجات دريايي در اين شهرستان مورد اهميت قرار مي گيرد.وجود پايگاههاي ناجي تضميني براي سلامت عبور و مرور دريايي است. تا در صورت بروز هر گونه حادثه دريايي در کمترين زمان ممکن خدمات امداد و نجات به حادثه ديدگان ارائه شود.

شهرستان سيريک با 250 کيلومتر نوارساحلي که از شهرستان ميناب شروع تا جاسک ادامه دارد در طول مرز دريايي سيريک چندين اسکله صيادي وتجاري با پهلوگيري ده ها فروند شناور تجاري و صدها فروند لنج‌صيادي و قايق وجود دارند. روزانه صيادان و ملوانان شبانه روزي در اين شهرستان به فعاليت صيد، صيادي وتجارت مشغول هستند.نبود امکانات پايگاهها و ايستگاههاي امداد و نجات بعضا موجب بروز خسارت هاي جاني و ضررهاي مالي جبران ناپذيري براي مردم ساحل نشين اين منطقه شده است. نبود امکانات نجات غريق مي تواند خسارت هاي جبران ناپذير جاني و مالي زيادي را براي گردشگران، تجار و صيادان رغم بزند.طرح توسعه سواحل مکران در دستور کار مسئولان کشوري قرار گرفته است و با توجه به افزايش ترددهاي دريايي در سالهاي آينده در اين منطقه ضرورت ايجاد پايگاه هاي دريايي امداد و نجات احساس مي شود.يقينا وجود پايگاه امداد و نجات درياي در کاهش تلفات و خسارات تاثير بسزايي نيز دارد پس نياز است که به منظور کاهش خسارات و تلفات در درياي عمان در شهرستان سيريک پايگاه امداد ونجات دريايي داير و راه اندازي شود.سرپرست نمايندگي جمعيت هلال احمر شهرستان سيريک با اذعان به اينکه به منظور راه اندازي پايگاه امداد و نجات ساحلي در شهرستان نياز به ساختمان مستقل و تجهيز به ادوات امداد و نجات است که جمعيت هلال احمر شهرستان سيريک از زيرساختهاي لازم معذور است بيان داشت : در استان هرمزگان پايگاه امداد و نجات ساحلي تنها در بندرعباس وجود دارد.

محمد پاتين گفت: شهرستان سيريک داراي وسعت ساحلي زيادي است و وجود پايگاه امداد و نجات ساحلي يکي از ضروريات اين شهرستان محسوب مي شود.پاتين هر چند وجود پايگاه امداد و نجات ساحلي يکي از ضروريات اين شهرستان دانست اما راه اندازي اين پايگاه فعلا براي سيريک قابل راه اندازي ندانستند.وي خاطرنشان کرد: در شهرستان سيريک 2 پايگاه امداد و نجات جاده اي فعاليت مي کنند ،که داراي ساختمان مستقل هستند.پاتين نداشتن ساختمان مستقل را به عنوان يکي از مشکلات عمده هلال احمر در سيريک ياد کرد و گفت: ما بدنبال زميني براي ساختمان اداري جمعيت هلال احمر شهرستان هستيم تا اينکه از اين مستاجري بيرون بياييم اما با توجه به درخواست زمين هنوز موفق به گرفتن زمين نشده ايم.پاتين اظهارداشت: امداد و نجات دريايي با امداد و نجات ساحلي دو مقوله جداست که امداد دريايي نيازمند قايق نجات و ناجي و غواص است که به عهده بنادر ودريانوردي است . ولي امداد ساحلي بر عهده هلال احمر است.رئيس اداره بنادر و دريانوردي شهرستان سيريک گفت: به زودي يک پايگاه امداد و نجات دريايي در اسکله چند منظوره بندر سيريک راه اندازي مي شود تا به سانحه‌ديدگان دريايي خدمات‌رساني کنند.عليرضا پناهي با بيان اينکه ساختمان پايگاه امداد و نجات دريايي اسکله بندر سيريک احداث شده، عنوان کرد: از آنجايي که اسکله بندر سيريک هنوز به شبکه برق شهر وصل نشده به همين منظور پايگاه امداد و نجات دريايي سيريک فعاليت ندارد.وي اضافه کرد: اين پايگاه داراي امکانات امداد و نجات دريايي پيشرفته است، که با شروع فعاليت پايگاه شناور ناجي با تجهيزات مدرن و پيشرفته به همراه نيروي انساني تخصصي در آب‌هاي سيريک به سانحه ديدگان خدمات رساني مي‌کنند.

به گزارش مهر ؛ وي با اشاره به اينکه در صورت بروز حادثه در سيريک از پايگاه‌هاي امداد و نجات دريايي جاسک و بندر عباس کمک گرفته مي شود، بيان داشت: در پي اعلام شناوري در مسير دوبي مبني بر مصدوم شدن يکي از ملوانان بلافاصله شناور ناجي به موقعيت اعلام شده اعزام شد و فرد مصدوم مورد مداوا قرار گرفت.وي با اشاره به اينکه شناورهاي حادثه ديده با هرگونه دستگاه‌هاي ارتباط تلفني مي‌تواند با مرکز جستجو و نجات دريايي استان بوشهر تماس برقرار کنند افزود: تلفن اطلاع‌رساني 1550 در مرکز اصلي جستجو و نجات دريايي اداره کل بنادر و دريانوردي استان بوشهر براي تمامي محدوده اين استان ايجاد شده که دريانوردان مي‌توانند خدمات لازم از اين مرکز دريافت کنند.