دریا نیوز







بندرعباس آغازگر پویش نه به صاحبخانه های غیرمنصف

دریا نیوز: ماجرا از نصب بنری در یک بنگاه معاملات املاک در خیابان اتوبوسرانی بندرعباس شروع شد که ساعاتی بعد تعداداین بنرها افزایش یافت

، 13:11   /   کد خبر: 34088   /   تعداد بازدید: 52


دریا نیوز: ماجرا از نصب بنری در یک بنگاه معاملات املاک در خیابان اتوبوسرانی بندرعباس شروع شد که ساعاتی بعد تعداداین بنرها افزایش یافت.

درحالیکه قیمت خریدوفروش و اجاره بهامسکن، غیرمنطقی وحبابی شده است ومردم توان خرید واجاره ملک را ندارند؛ برخی از بنگاهداران بندرعباس در اقدامی قابل تحسین اقدام به نصب بنرهایی در ورودی بنگاه خود کردند ودر آن قید شده که از رهن واجاره ملک های باقیمت نامتعارف خارج از توان مردم معذوریم. برخی هم نوشته اند که کمیسیون اجاره خرید وفروش از افراد بی بضاعت نیم بها دریافت می شودو رئیس اتحادیه املاک بندرعباس هم اعلام کرد پیوستن بنگاه داران به این پویش ادامه دارد.

متاسفانه در ماه های اخیر افزایش قیمت خانه وحتی رهن و اجاره بحدی افزایش یافته است که بسیاری از شهروندان از خرید خانه ناامید شدند و از آن طرف افزایش رهن واجاره بها نیزبه حدی توسط بیشتر صاحبخانه ها افزایش یافت که برخی ها از اجاره خانه هم عاجز شده اند ودر برخی مناطق شنیده می شود که بعضی از این مستاجران مجبورشدند به مناطق حاشیه تر شهرها ویا حتی روستاهای اطراف جهت اسکان بروند وبرخی هم بدنبال اجاره زمینی برای نصب چادریا کانکس هستند که این وضعیت، شرایط ناخوشایندی را برای خانواده ها به ارمغان آورده است. همچنین گرانی خانه واجاره بها باعث شده است که مشکلات و اختلافات خانوادگی در بین برخی خانواده ها افزایش یافته و در جدایی زوجین بی تاثیر نیست.

برخی از صاحبخانه ها قیمت املاک خود را برای فروش و یا اجاره به اندازه ای بالا برده اند که حتی بیشتر بنگاه داران نیز از این قیمت های غیرمنطقی و غیرواقعی و حباب گونه معذب هستند و رنج وعذاب را در روحیه و سیمای متقاضیان ملک هم مشاهده کردند وبه همین دلیل هم در اقدامی ابتکاری در بندرعباس، در گام نخست یک بنگاه دار در خیابان اتوبوسرانی اقدام به نصب بنر کرد و ساعاتی بعد و پس از رسانه ای شدن وانتشاراین اقدام در فضای مجازی، پیوستن به پویش نه به صاحبخانه های غیرمنصف آغاز شد و انتظار می رود از یک طرف این پویش بعد از بندرعباس به سایر شهرها نیز سرایت کند واز آن طرف، این موضوع بر قیمت ملک و اجاره بها تاثیرگذارد و میزان امید به خانه دار شدن و اجاره کردن مسکن افزایش یابد.

البته دولت و وزیر راه و شهرسازی هم از اجرای طرح هایی جهت خانه دارشدن اقشار مختلف و منطقی شدن قیمت مسکن و اجاره بها خبر داده است وانتظار می رود این برنامه ها و همکاری بنگاه داران برای ترکیدن حباب مسکن در مناطق مختلف بسیار موثر واقع شود.

بطور حتم پیوستن بنگاهداران به این پویش در بخش خرید و فروش و رهن و اجاره باعث می شود، صاحب ملک نتواند برای خانه اش هرقیمت غیرمنطقی تعیین کند و بنگاه دارن هم نقش کارشناسی خود را دراین بخش خواهند داشت و مردم می توانند با قیمت منطقی خانه ای رابخرند یا رهن واجاره کنند و امیدها افزایش می یابد و دیگر کسی بنگاهداران را مقصر گرانی مسکن نمی دانند.

البته از آن طرف گفته می شود که سایت های مجازی هم نباید اجازه داشته باشند قیمت های غیرمنطقی را درج کنند که این اقدام شان در افزایش قیمت ملک بسیار اثرگذار بوده است.

بطور حتم تداوم اجرای طرح مسکن مهر ویا اجرای طرح های مشابه ازجمله طرح واگذاری زمین رایگان به سازندگان مسکن ویا شناسایی خانه های خالی واخذمالیات از آنها، برنامه ریزی جهت خانه دارشدن کارمندان، ارائه تسهیلات مسکن و... در منطقی و واقعی شدن قیمت مسکن و اجاره بها بسیار موثر خواهد بود.

علی زارعی/دریا