دریا نیوزشکست دولت در احیای بافت های فرسوده

، 15:09   /   کد خبر: 33960   /   تعداد بازدید: 163


دریا نیوز: مدیرعامل شرکت عمران و بازآفرینی شهری که روز سه شنبه از روند بازسازی بافت فرسوده محله چاهستانی ها بازدید داشت، گفته است که روند احیای بافت فرسوده کند بوده و مردم دراین محدوده ها، وضعیت زندگی مناسبی ندارندکه در دولت تمام تلاش خود را خواهیم کرد که به این وضعیت بهبود بخشیم. در رویکرد جدید در زمینه نوسازی بافت فرسوده همه دستگاه های اجرایی در قالب یک جمع و یک تشکیلات و به عنوان تمرین مدیریت واحد شهری نقش ایفا کنندتاشاهد سرعت بخشیدن به امر نوسازی در بافت های فرسوده به خصوص درمحله چاهستانی ها باشیم.

این اعتراف معاون وزیر آه وشهرسازی درحالی عنوان می شود که در استان هرمزگان و شهربندرعباس بایستی گفت طرح بازسازی بافت فرسوده به شکست انجامیده است.

در شهربندرعباس درحالی محله چاهستانی ها را به عنوان محله پایلوت بازآفرینی در کشورانتخاب کردند که محلات قدیمی تر وفرسوده تر دراین شهر وجود داشت واز آن طرف بانهایت تاسف اجرای طرح هم در این محله بسیار کند ولاک پشتی پیش رفت. استاندار هرمزگان در حالی چندین مرتبه درسال گذشته وعده نموداین طرح را حداکثر تا اواخرسال97 به پایان می رسد ورئیس جمهور از این طرح و بهره برداری از آن بازدید و حضور خواهد داشت که حتی یکی از معابر از چندمعبر وعده داده شده هم مورد بهره برداری قرار نگرفت وهمچنان نیمه تمام باقی مانده است وساکنان بارها از این وضعیت اظهار گلایه کرده اند وبرخی نسبت به رعایت استانداردها دراجرای این پروژه ابراز تردید کردند. اگرچه مسئولان تمام طرح های این حوزه را تعطیل کردند وهمه تمرکزشان را بر بازگشایی چندمعبر دراین محله و لاین بندی در محله چاهستانی ها متمرکز کردند که این طرح موفقیت لازم را نداشت و با روند فعلی شاید چندین سال دیگر طول بکشد تا تمام وعده ها محقق شود و مشکلات ساکنان همچنان ادامه خواهدداشت.

از طرفی دیگر احیای بافت های فرسوده در برخی از محلات بندرعباس به دلیل بی تدبیری متولیان مربوطه قفل شده است که دراین بخش می توان به بافت فرسوده آیت ا... غفاری (شهناز) اشاره کرد که قدمت برخی خانه ها دراین محله به حدود نیم قرن هم می رسد. این محله که دارای کوچه های تنگ وتاریک و خانه های قدیمی وفرسوده وبرخی گلی است که بیشتر املاک‌ هم فاقد سند می باشند. سنددار بودن املاک شرط اولیه دراستفاده از تسهیلات نوسازی بافت های فرسوده می باشد که ساکنان شهناز که خانه های شان سند ندارند ونمی توانند نسبت به بازسازی املاک شان اقدام نمایند. از طرفی دیگر قیمت زمین در این محله برای سنددار کردن املاک آنقدر گران اعلام کرده اند که ساکنان محروم این محله بایستی برای اخذ سند املاک شان هرکدام چند ده میلیون تومان پرداخت نمایند که آنها توان پرداخت این مبلغ و درنتیجه سنددار کردن املاک شان را ندارند که این وضعیت منجر به محرومیت از تسهیلات نوسازی شده است. از آن طرف هم طرح بازگشایی در این محله و لاین بندی اجرا نشده است و کوچه های تنگ وتاریک مامن و جانپناه معتادان، موادفروشان، مشروب فروشان، سارقان و... شده است که بی توجهی دولت به نوسازی این بافت فرسوده باعث شده است، مشکلات ساکنان روزبه روز افزایش یابد واقدمامی برای بهسازی این محله صورت نگیرد. بیشتر شهر بندرعباس را بافت های فرسوده و حاشیه ای دربرگرفته است و بنظر می رسد دولت برنامه مدونی را دراین حوزه ندارد و برنامه های احیای بافت فرسوده توسط دولت موفق نبوده است و بایستی با تجدیدنظر واتخاذ تدابیری، روح امید را در این مناطق دمید تا اینکه تبعيض های موجود در چنین مناطقی از بین برود وطعم عدالت را ساکنان بچشند ولمس کنند.

علی زارعی/دریا