دریا نیوزوزیر ارشاد: هنر انقلاب با هنر استعلایی پیوند دارد

دریا نیوز: انقلاب اسلامی در هنر اتفاقات بزرگی را رقم زده است؛ انقلاب حضور زنان را در جامعه فعال‌تر و به عدالت جنسیتی کمک کرد

، 13:04   /   کد خبر: 33715   /   تعداد بازدید: 715


دریا نیوز: انقلاب اسلامی در هنر اتفاقات بزرگی را رقم زده است؛ انقلاب حضور زنان را در جامعه فعال‌تر و به عدالت جنسیتی کمک کرد.

به گزارش صداوسیما؛ سیدعباس صالحی در اختتامیه پنجمین هفته هنر انقلاب و معرفی چهره و رویداد شاخص هنر انقلاب در سال ۹۷ افزود: در حوزه هنر نیز چنین گسستی در حال شکل گیری بود و اگر انقلاب نبود، بخش وسیعی از بدنه اجتماعی در بخش‌های وسیعی از هنر یا حضور نداشتند یا دست کم زمینه‌های کار تخصصی و همه جانبه را در آن نمی‌یافتند. در واقع انقلاب اسلامی فرصتی برای حضور همه جانبه‌تر فراهم کرد. 

وی گفت: جامعه متدین با انقلاب حس کرد می‌تواند در فضای هنر فعالیت کند. هنر امروز اتفاقات بزرگی را رقم می‌زند و حضور وسیع جامعه دینی و سنتی را شاهد هستیم. همچنین در زمینه مناسبات هنر و انقلاب در ۴۰ سالگی انقلاب باید به این اشاره کنیم که هنر همواره با خیال تعریف می‌شود و می‌تواند با دانایی و فرزانگی پیوند یابد. وزیر ارشاد افزود: هنر وقتی به حکمت و دانایی وصل می‌شود، فرصت هنری استعلایی را پدید می‌آورد و انقلاب اسلامی به اعتبار وصل شدن به منابع وسیع حکمت فرصت‌های متنوعی را برای رسیدن به هنر استعلایی پدید می‌آورد.

وی خاطر نشان کرد: انقلاب اسلامی به دلیل اتصال به منابع حکمت فرصت‌هایی را برای هنر استعلایی در شاخه‌های مختلف هنر فراهم کرد. می‌توان بر این نکات باز هم افزود، اما انقلاب اسلامی فرصتی ایجاد کرد که هنر مقاومت هم در شاخه‌های مختلف هنری و هم در طرح لایه‌های مقاومت شایسته پیش برود.

ملتی که در برابر تحریم‌های سخت ایستادگی کرده توانسته در این ۴۰ سال هنر انقلاب را در قالب‌های مختلف و لایه‌های پرداخت به هنر مقاومت غنی و غنی‌تر سازد. اگرچه هنر مقاومت با تهاجم نیز مواجه بوده، اما این دوره ۴۰ ساله خاص است. از این نظر که شاخه‌های هنری از شعر تا سینما، از نقاشی تا هنر‌های نمایشی را بارور و پر ثمرتر کرده است. وی در پایان یاد شهید سید مرتضی آوینی، سید شهیدان اهل قلم را گرامی داشت.