دریا نیوزترس و دلهره بارانی در هرمزگان

دریا نیوز: پس از اعلام بارندگی در استان هرمزگان از روزگذشته و تشدید بارش از امروز وفردا و پس فردا و با توجه به سیل چهارهفته اخیر در برخی از استان های کشور، مردم هرمزگان نیز دچار ترس و دلهره شدند و این ترس در کسانی بیشتر است که در حاشیه خورها و مسیل ها قرار گرفته اند

، 12:05   /   کد خبر: 33685   /   تعداد بازدید: 112


دریا نیوز: پس از اعلام بارندگی در استان هرمزگان از روزگذشته و تشدید بارش از امروز وفردا و پس فردا و با توجه به سیل چهارهفته اخیر در برخی از استان های کشور، مردم هرمزگان نیز دچار ترس و دلهره شدند و این ترس در کسانی بیشتر است که در حاشیه خورها و مسیل ها قرار گرفته اند. شاید همین موضوع هم باعث شد که اطلاعیه ای بی نام ونشان در فضای مجازی منتشر شود که با اشاره به اعلام بارندگی های شدید در استان، از همسایگان خورها و مسیل ها و رودخانه ها خواسته شده بود تا نسبت به ترک منزل اقدام نمایند. هرچند برخی از مسئولان صحت این اطلاعیه را تکذیب کردند وعنوان نمودند که اطلاعیه های رسمی دراین خصوص رابایستی ستاد بحران استان اعلام نماید؛ اما به دلیل بی تدبیری چندهفته اخیر در نوع اطلاع رسانی ها، مردم هنوز اعتمادی به اطلاع رسانی های رسمی هم ندارند. چندروز پیش که دریکی از بخش های خبری گزارشی از وضعیت سیل در یکی از استان های کشور پخش می شد، ساکنان یکی از مناطق سیل زده عنوان می کرد که فرماندار شهرشان به آنها اطمینان داده است که سیل آنها را تهدید نمی کند و روز بعد سیل آمد وشهر را غرق نمود که اگر اطلاع رسانی همراه با واقعیت و دقیق انجام می شد، شاید اقداماتی همراه با آمادگی بیشترتوسط شهروندان صورت می گرفت. شهروندان انتظار دارند از یک طرف مسئولان به وظایف خود به بهترین نحو در حوزه پیشگیری از افزایش اثرات تخریبی بارندگی ها را انجام دهند واز طرفی دیگر هم با مردم به قول معروف شفاف و روراست باشند تا مردم با آمادگی بیشتر عمل کنند واز میزان خسارت های احتمالی کاسته شود.

موضوع دیگر اینکه الان به شهرداری ها توسط مسئولان گفته می شود که بایستی خورها را لایروبی کنند، جای چند سئوال پیش می آید. اول اینکه مگر شهرداری بایستی منتظر باشد تا دستوری برای پاکسازی خورها صادر شود و این نهاد خودش به وظیفه ذاتی خود در این حوزه آشنایی ندارد و آن را انجام نمی دهد و چرا بازخواست نمی شود؟ دوم اینکه آیا بایستی حادثه ای رخ دهد تا خورها پاکسازی شوند؟ خورهایی که برخی از آنها سیل را به داخل محلات هدایت می کنند. خور شیلات که در مسیر آن دهها سازه بتونی وسکو احداث شد تا آب را در خود نگهدارد و بطور حتم آب جمع شده در بارندگی های شدید را وارد محله نایبند می کند که بارها این اتفاق افتاده است و به اهالی خسارت وارد کرده است. موضوع دیگر اینکه چرا در حریم وبستر رودخانه ها وخورها ساخت وساز شده است که برخی از این ساخت وسازها با مجوز وفروش اراضی توسط برخی نهادها صورت گرفته است که این موضوع جای پرسش دارد که چرا به موضوع رعایت قوانین این بخش و پیشگیری ها توجهی نشده است و گویا همواره بایستی منتظر ماند تا اتفاقی رخ دهد و آنگاه به فکر راه چاره بود. موضوع دیگر بحث خانه های فرسوده در محلات حاشیه ای و بافت های فرسوده و برخی روستاهاست که بطور حتم در بارندگی های شدید، میزان تخریب شان افزایش می یابد. درهمین بندرعباس محلاتی مانند آیت ا... غفاری وجود دارد که نوسازی خانه های فرسوده به دلیل سیاست های اشتباه مسئولان قفل شده است و ساکنان توان اخذسند و نوسازی را ندارند. بارها نسبت به مدفون شدن ساکنان در زیر آوار خانه های فرسوده در بارندگی شدید یا زمین لرزه هشدار داده شده است و دراین سال ها بارها سقف و دیوارخانه هایی دراین محله تخریب شده اند و افرادی مجروح شده اند وخساراتی به بار آمده است و هنوز اقدام اساسی برای پیشگیری دراین حوزه صورت نگرفته است. انتظار می رود متولیان استان به پیشگیری توجه بیشتری نشان دهند تا نیازی به درمان کمترباشد که گاهی برخی درمان ها و جبران ها غیرممکن می شود.

علی زارعی/دریا