دریا نیوزهشدار تکرار فاجعه سیل شیراز در روستای "پیرچیلی"

 دریانیوز: رئیس شورای اسلامی پیرچیلی نسبت به وقوع فاجعه سیل شیراز در روستای پیرچیلی در شهرستان بندرعباس هشدار داد.

، 07:56   /   کد خبر: 33683   /   تعداد بازدید: 905


 دریانیوز: رئیس شورای اسلامی پیرچیلی نسبت به وقوع فاجعه سیل شیراز در روستای پیرچیلی در شهرستان بندرعباس هشدار داد.

ابراهیم آدینه زاده گفت:براثر مسدود شدن پل هایی که مسیر عبور آب از زیرجاده در این منطقه هستند؛ ورود سیلاب به داخل روستای پیرچیلی در ضلع شرقی و پایین دست جاده دهنو به قلعه قاضی در شهرستان بندرعباس و تخریب زمین های کشاورزی، باغات، از بین رفتن دام ها و واردشدن خسارت به اهالی این روستای 147خانواری دور از انتظار نیست.

وی افزود: در بارندگی های اخیر نیز آب پشت جاده جمع و راه عبورش به رودخانه مسدود شده بود که اگر شدت بارش بیشتر بود؛ بطور حتم خساراتی را به روستائیان وارد می کرد که بایستی از وقوع این حادثه جلوگیری شود.

آدینه زاده خاطرنشان کرد: به بهانه تعریض جاده توسط شهرداری قلعه قاضی، تعدادی از این پل ها مسدود شده اندو قطعا سیلاب های بالادست، راه مطمئنی برای عبور نمی یابند و هر اتفاق ناگواری را رقم خواهند زد؛ لذا پسندیده است که بدون دستکاری در طبیعت، امورات عمرانی انجام شود تا به قول قدیمی ها نه باعث سوختن سیخ شود و نه کباب .

به گفته رئیس شورای اسلامی پیرچیلی؛ این موضوع از طریق فرمانداری بندرعباس، بخشداری، راهداری و... پیگیری شده است؛ اما هنوز پل ها مسدود هستند وبازگشایی نشده اند.

وی افزود: طی بازدیدی که کارشناسان راهداری از پروژه داشته اند؛ شهرداری را موظف به باز کردن پلها نمودند؛ ولی متاسفانه تاکنون اقدامی از سوی شهرداری انجام نشده است .

آدینه زاده گفت: پیرچیلی روستائی است که در ضلع جنوبی شهر قلعه قاضی و در کنار رودخانه فصلی به همین نام واقع شده است که سالیان سال همزاد وهمنشین سخاوتمندی برای مردمان این دیار بوده است؛ چرا که از قدیم الایام در کنار این رودخانه مردم نخلی برای غذا می کاشتند و چاهی برای نوشیدن آب و علوفه ای برای چرای دام، به اقتضای شغل این مردمان بدون ترس و دلهره بودو حتی طغیان و سیلابی شدن این رودخانه به جای ترس،شادی را برای مردم به ارمغان می آورد.

رئیس شورای اسلامی پیرچیلی گفت:حوزه آبریز در واقع در ضلع غربی روستا قرار دارد که اخیرا شهرداری قلعه قاضی به واسطه احداث بلوار دهنو به قلعه قاضی تعدادی از پل ها رامسدود نموده است که همین امر موجب نگرانی اهالی روستا گردیده است.

وی افزود: بیش از ۳۰سال قبل جاده ای در این حوزه آبریز بنا شد و پل هایی برای هدایت آب و سیل در آن تعبیه گردید که پل های مذکور به راحتی آب را به مسیل ها و این مسیل ها نیز آبها را به زمین هایی که از کشت نخل بودند هدایت و بخشی هم بدون هیچ آسیبی به طبیعت یا مردم به رودخانه هدایت می کردند.

آدینه زاده اظهار داشت:ولی متأسفانه هم اکنون دست درازی به این طبیعت رام می رود تا آن را مبدل به سرکش و طغیان گری بدون مهار سازد.