دریا نیوزگلایه شهروندان از بی خیالی ناظران؛کپسول فروشی های غیرمجاز در بندرعباس؛ تهدیدی جانی و مالی

دریانیوز:کپسول فروشی های غیرمجاز در بندرعباس که قارچ گونه در سال های اخیر روئیده اند؛ تهدیدی برای سلامتی شهروندان به شمار می روند و احتمال وقوع فاجعه ای مرگبار دور از انتظار نیست.

، 10:03   /   کد خبر: 33677   /   تعداد بازدید: 966


 

دریانیوز:کپسول فروشی های غیرمجاز در بندرعباس که قارچ گونه در سال های اخیر روئیده اند؛ تهدیدی برای سلامتی شهروندان به شمار می روند و احتمال وقوع فاجعه ای مرگبار دور از انتظار نیست.

چندروز قبل نیز یک منزل مسکونی که کپسول فروشی غیرمجاز هم بود، در محله‌ی پل خواجوی بندرعباس به علت نشت گاز و انفجار حدود ۹۵ درصد تخریب شده است.

معاون عملیات آتش نشانی بندرعباس گفت: به علت رعایت نکردن ایمنی و نشت گاز سقف کپسول فروشی غیرمجاز در پل خواجوی بندرعباس فرو ریخت.

به گزارش رسانه ها، حسن امینی زاده با بیان اینکه براثر این سانحه کارگر کپسول فروشی مصدوم شد، افزود: ماموران اورژانس، کارگر مصدوم را به بیمارستان منتقل کردند.

 

معاون عملیات آتش نشانی بندرعباس اضافه کرد: این کپسول فروشی به طور غیر مجاز خودرو‌های گازسوز را شارژ می‌کرد.

 

امینی زاده در پایان گفت: بنا بر گفته ماموران اورژانس، این کارگر ۵۵ درصد سوختگی دارد. در این حادثه به یک دستگاه پژو ۲۰۶ نیز خساراتی وارد شد.

گلایه و درخواست شهروندان

شهروندان بندرعباسی از مسئولان خواستند جهت جلوگیری از تکرار وقوع چنین حوادثی از هم اکنون اقدام نمایند و اجازه ندهند تعداد زیادی در حوادث سیلندرفروشی های غیرمجاز جان شان را از دست دهند وبه اموال شان آسیب وارد شود و آنگاه اقدام لازم صورت گیرد.

خانم رفیعی ساکن خیابان جاهد بندرعباس با بیان اینکه در این خیابان یک سیلندرفروشی غیرمجاز وجود دارد؛ اظهار داشت: با وجود این سیلندر فروشی در واقع امنیت خانواده فروشنده و همسایگان به خطر افتاده است و از مسئولان انتظار داریم در این خصوص اقدام لازم را داشته باشند. البته خودمان هم نمی دانیم باید به کجا اطلاع دهیم.

شهروندی دیگر گفت: در بیشتر محلات شهر بندرعباس و بخصوص محلات قدیمی و حاشیه ای، صدها خانه و چهاردیواری تبدیل به کپسول فروشی شده اند که بسیار خطرناک است. حتی در برخی ازهمین خانه ها با وارونه کردن سیلندرها اقدام به پر کردن پیک نیک می کنند ویا گاز بوتان را وارد سیلندر پرسی و ایران گازو... می کنند که غیراستاندارد و خطرناک می باشد. البته در برخی جایگاه های رسمی نیز چنین صحنه هایی مشاهده می شود و مشخص نیست چرا در این زمینه اقدامی نمی شود و مردم هم نمی دانند بایستی این مشکل را به کدام نهاد و اداره منعکس نماید.

عسکری زاده، دیگر شهروند بندرعباسی هم می گوید: قصه سیلندر در بندرعباس به قول معروف سر دراز دارد. از یک طرف نابسامانی قیمت ها که گاهی تا بیش از شش هفت برابر قیمت بخصوص در زمان کمبود وبازارسیاهی سیلندرگاز هم به فروش می رسد و از آن طرف هم که مشخص نیست کدام مراکز فروش مجاز و کدام غیر مجاز هستند و بنظرم هیچ مرکز استانداردی برای توزیع سیلندر در بندرعباس وجود ندارد و نمی دانم چرا در این بخش استاندارد سازی نمی شود؟ از طرفی هم مشخص نیست کدام دستگاه متولی استاندارد سازی جایگاه های عرضه سیلندر و نظارت بر قیمت ها و جایگاه ها می باشد.

شهروندی دیگر می گوید: اگر این نوع عرضه سیلندر را مسئولان اشتغالزایی می دانند؛ حداقل فروشندگان را آموزش دهند و مکان های مناسب برای شان در نظر بگیرند تا جان خودشان و دیگران به خطر نیفتد. اگر شرکت های توزیع سیلندر گاز به خانه ها و مراکز غیرمجاز سیلندر ندهند؛ از وقوع حوادث هم جلوگیری می شودو باید در این بخش اقدام مناسبی توسط استانداری و فرمانداری صورت گیرد.به موضوع اشتراک پذیری و تحویل سیلندر درب خانه مردم هم توجه بیشتری شود.

برخی دیگر از شهروندان بندرعباس از دستگاه های نظارتی و دستگاه قضایی می خواهند با متخلفان در این حوزه برخورد قاطع داشته باشند تا از وقوع حوادث جلوگیری شود وبه جان و مال شهروندان آسیب وارد نشود. درمحلات پل خوجو، کمربندی، طلابند، دوهزار و.... صدها مرکز فروش سیلندر وجود دارد که امنیت شهروندان را به مخاطره می اندازند و نباید این موضوع از دید دستگاه های متولی و نظارتی پوشیده بماند.

گفتنی است در زمان فرمانداری احمد مرادی فرماندار اسبق بندرعباس و نماینده فعلی مجلس چندین جایگاه جهت راه اندازی مراکزاستاندارد عرضه سیلندر جانمایی شد و قرار بود سازمان همیاری شهرداری های هرمزگان نسبت به احداث این جایگاه ها اقدام نماید که پس از رفتن مرادی از فرمانداری؛ این موضوع مسکوت ماند و از آن طرف تعداد کپسول فروشی های بندرعباس ده ها برابر شده است که گهگاهی شاهد وقوع حوادثی در این مراکزغیرمجاز می باشیم و می طلبد در این حوزه اقدام مناسبی صورت گیرد تا از وقوع و تکرار حوادث جلوگیری شود.