دریا نیوزهشدار مدیرعامل سازمان آتش نشانی بندرعباس: "پلاسکو" باز هم تکرار میشود

دریانیوز: دیدگاه مسئولان ما صرفا اقتصادی است و خلا قانونی سازمان آتشنشانی باید حل شود

، 15:08   /   کد خبر: 32098   /   تعداد بازدید: 508


در اطراف ساخت و سازهای تجاری بندرعباس یک موتور هم نمی تواند تردد کند

دریانیوز: دیدگاه مسئولان ما صرفا اقتصادی است و خلا قانونی سازمان آتشنشانی باید حل شود.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی بندرعباس با بیان اینکه عامل اصلی حوادثی نظیر آتش سوزی در ساختمان های تجاری عدم رعایت اصول ساخت و ساز و نبود تجهیزات ایمنی است، گفت: خلا قانونی که آتش نشانی با آن روبرو است باید حل و فصل و در صحن علنی مجلس مطرح شود؛ چرا که تمام توان سازمان آتشنشانی در اخطاریه صادر کردن به صاحبان مجتمع ها خلاصه می شود و هیچ قدرت اجرایی نداریم.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس، فرجام دانش در نشستی که به منظور دلجویی فعالین اقتصادی با جامعه آتشنشانان صورت گرفت و با حضور هیات نمایندگان و هیات رییسه اتاق بازرگانی بندرعباس و سران سه اتاق بازرگانی، اصناف و تعاون همراه بود، اظهار داشت: اعطای مجوزهای غیرکارشناسانه و ساخت و سازهای غیراصولی باعث حوادث دلخراشی چون ستاره جنوب و هتل هرمز بندرعباس می شود.

وی افزود: آتش نشانان فقط می توانند عدم رعایت مسائل ایمنی را متذکر شوند و متاسفانه در اکثر ساختمان های ساخته شده دراین استان اصول ایمنی رعایت نشده و نمی شود چرا که بعد مادی قضیه تنها چیزی است که به آن اهمیت داده می شود.

دانش با بیان اینکه در اطراف ساخت و سازهای تجاری بندرعباس بعضا یک موتور هم نمی تواند تردد کند، اضافه کرد: چطور می توان توقع داشت که در زمان حادثه ماشین آتش نشانی بتواند از آن کوچه ها گذر کرده و تجهیزات خود را به محل حادثه برساند.

این مسوول تصریح کرد: پله های اضطراری برخی از مجتمع های تجاری نیز به عنوان انبار اجازه داده می شود و این در حالی است که همین پله ها در زمان حوادث می تواند جان افراد را نجات دهد.

دانش افزود: بهره برداری های اقتصادی تا آنجایی جای خود را به مسائل ایمنی داده است که بعضا برخی از انبوه سازان بعد از نصب تجهیزات ایمنی در ساختمان و کسب مجوز پایان کار از آتش نشانی، تجهیزات را از ساختمان باز کرده و به ساختمان بعدی که در حال ساخت است منتقل می کنند.

وی با بیان اینکه فرهنگ مردم ما در بعد رعایت مسائل ایمنی بسیار پایین است، بیان داشت: علاج واقعه بعد از وقوع زیبنده هیچ کشوری نیست و در تمام کشورهای رو به توسعه و پیشرفته دنیا مسائل ایمنی و بحث بیمه حرف اول را می زند و حتی ساختمان ها و خانه های خود را به بیمه کرده اند و این در حالی است که در کشور ما به مسائل ایمنی هیچ بهایی داده نمی شود.

دانش در بخش دیگری از سخنان خود با گریزی به تجهیزات آتش نشانی در ایران و به تبع آن بندرعباس، گفت: به عنوان مثال شهری همانند توکیو 83 هلی کوپتر مخصوص اطفا حریق دارد و 80 درصد از عملیات امداد و نجات توسط بالگردها انجام می شود؛ اما متاسفانه ما این تجهیزات را نداریم و همکاران ما با کمترین امکانات به جنگ آتش می روند.

وی افزود: ما در بندرعباس دستورالعمل انجمن آتش نشانی را تهیه و تصویب کردیم که هیچ جای ایران این دستورالعمل را ندارند و این دستورالعمل ها باید به کمک اصناف نهادینه و اجرایی شود تا بتوانیم جلوی فعالیت و ساخت و سازهای غیراصولی را بگیریم.

مدیر عامل سازمان آتشنشانی بندرعباس اضافه کرد:متاسفانه فرهنگ مردم در بعد برخورد با حوادث بسیار پایین و گاها عذاب آور است و این را می توان به وضوح در صحنه حوادث دید که چطور عملیات امداد و نجات گاها به خاطر فیلم برداری افراد با موبایل ها وثبت لحظات مرگبار توسط آنها با تاخیر مواجه می شود.

دانش تصریح کرد: چطور می شود که یک عده نجات جان همطوطنان خود را در اولویت دوم قرار داده و فیلم گرفتن با موبایل را اولویت اول خود تعریف می کنند و چطور می شود که عده ای به جای باز کردن مسیر برای انجام عملیات امداد و نجات مسیر را سد می کنند تا بتوانند از لحظات مرگ انسان ها و آتش گرفتن سرمایه آنها فیلم بگیرند.

 این مسوول تاکید کرد: کافی است این افراد خود را جای افراد مصدوم و در خطر حادثه قرار دهند چرا که ما بعضا به خاطر از دست دادن چندین ثانیه آن هم به دلیل ازدحام جمعیت نتوانستیم جان یک انسان را نجات دهیم.

دانش با بیان اینکه امید است دیگر نظیر چنین حوادثی را شاهد نباشیم، افزود: تا زمانی که رعایت مسائل ایمنی و نصب تجهیزات در ساختمان ها صرفا با دیدگاه کسب مجوز و بعد از آن برداشتن این تجهیزات از ساختمان و انتقال آن به ساختمان بعدی دنبال می شود نمی توان منتظر چنین حوادثی نبود و تا زمانی که شهرداری جلوی ساخت و سازهای غیرمجاز و غیرکارشناسانه را نگیرد و تنها به صرفه های اقتصادی یک پروژه نگاه شود باید منتظر حوادثی نظیر پلاسکو و بدتر از آن ماند.

در پایان این نشست هر یک از اعضا و سران سه اتاق بازرگانی، اصناف و تعاون به بیان دیدگاه های خود در این رابطه پرداختند.