دریا نیوزمترجم گويا

، 22:09   /   کد خبر: 2173   /   تعداد بازدید: 697دریانیوز : ابزار مترجمي که از سوي محققان و دانشمندان امريکايي طراحي شده است ، اين امکان را براي کاربر فراهم مي کند تا بتواند به آساني توانايي تکلم به دو زبان را تجربه کند.
براي استفاده از اين ابزار، کاربر بايد واژه اي را به آرامي به زبان خود ادا کند که پس از ترجمه در دستگاه مترجم گويا ، واژه به زبان مورد نظر بازخواني خواهد شد. محققان براين باورند که تاثير استفاده از اين ابزار به گونه اي است که تماشاي يک برنامه تلويزيوني دوبله شده را در فرد تداعي مي کند.
ديگر ابزارها و سيستم هاي مترجمي که هم اکنون در دسترس قرار دارند با استفاده از نرم افزار بازشناسي و تشخيص صدا عمل مي کنند که استفاده از اين نرم افزار نيازمند صحبت کردن فرد با صدايي رسا و واضح و سپس منتظر شدن براي شنيدن متن يا عبارت ترجمه شده است که گفتگوي ميان افراد را با مشکل مواجه مي کند. اين در حالي است که نحوه عملکرد اين ابزار جديد که از سوي محققان دانشگاه پترزبورگ طراحي شده است ، بسيار متفاوت خواهد بود.
در اين دستگاه الکترودهايي به گردن يا صورت فرد متصل مي شود که قادر به دريافت و ثبت حرکاتي است که هنگام تلفظ کلمات يا عبارات ايجاد خواهند شد. رايانه با استفاده از اين اطلاعات مي تواند اصوات را دريافت و سپس به زباني ديگر ترجمه کند. بنابراين اين سيستم مي تواند کلمات ادا شده را به زباني ديگر ترجمه کند که از سوي يک صداي ساختگي بازخواني خواهد شد.
براساس اعلام نظر محققان ، در صورتي که در طرحهاي اوليه دامنه محدودي از لغات به کار گرفته شود ، درستي و دقت اين سيستم تا حدود 80 درصد تضمين مي شود و با افزايش دامنه لغات مورد استفاده ميزان صحت سيستم به مراتب کاهش مي يابد که در نتيجه نيازمند بررسي هاي گسترده تر خواهد بود. هدف نهايي از طراحي مترجم گويا ، کاربرد آن در محل برگزاري جلسات ، سمينارها و يا گفتگو ميان افرادي است که به زبانهاي مختلف صحبت مي کنند.
از آنجا که در اين فناوري علائم صوتي حقيقي مبناي کار واقع نشده اند ، دستيابي به آن با فعاليت هاي انجام شده از سوي ديگر کارشناسان و محققان بسيار متفاوت بوده است.

مترجم: فرانک فراهاني جم
منبع: BBC News