دریا نیوزنخستين حفره امنيتي "ويندوز ويستا" شناسايي شد

، 20:04   /   کد خبر: 2154   /   تعداد بازدید: 602


 


دریانیوز : كارشناسان امنيتي از شناسايي يك ايراد امنيتي در سيستم‌عامل جديد "ويندوز ويستا" خبر مي‌دهند و اين درحالي است كه شركت "مايكروسافت" پيش از اين "ويندوز ويستا" را ايمن‌ترين سيستم‌عامل اين شركت خوانده‌است.
به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، اين ايراد امنيتي توسط يك محقق روسي شناسايي شده و جزييات آن در يك وب سايت روسي منتشر شده‌است.
كارشناسان اين اشكال امنيتي را نخستين ايراد شناسايي شده در "ويندوز ويستا" مي‌دانند كه هر چند خود به تنهايي امكان نفوذ هكرها به رايانه‌هاي كاربران را فراهم نمي‌كند اما اگر هكرها از طرق ديگر به رايانه كاربران نفوذ كنند، با استفاده از آن مي‌توانند كدهاي مخرب خود را در رايانه اجرا كنند.
در پي انتشار خبر شناسايي اين اشكال امنيتي در "ويندوز ويستا"، "مايك ريوي" كارشناس گروه واكنشهاي امنيتي شركت مايكروسافت با كم اهميت خواندن كشف اخير ادعا كرده‌است هكرها نمي‌توانند با استفاده از اين ايراد امنيتي كنترل رايانه كاربران را در اختيار خود بگيرند و يا ويروسهاي رايانه‌اي جديدي طراحي كنند.
اما "ميكو هيپونن" مدير تحقيقات شركت توليدكننده نرم‌افزارهاي ضدويروس "اف-سكيور" گفت هرچند ايراد امنيتي جديد در عمل امكانات چنداني را براي اقدامات تبهكارانه هكرها مهيا نمي‌كند، اما نخستين حفره امنيتي شناسايي شده در "ويندوز ويستا" است و از اين جهت داراي اهميت است.
شركت مايكروسافت "ويندوز ويستا" را به عنوان پيشرفته‌ترين سيستم‌عامل خود، پنج سال پس از عرضه "ويندوز اكس‌پي"، در نوامبر گذشته براي كاربران تجاري به بازار داد و فروش آن براي كاربران عادي از ‪ ۳۰‬ژانويه آغاز خواهد شد.
هر چند "مايكروسافت" بارها ادعا كرده‌است "ويندوز ويستا" امنيت بسيار بالايي را براي كاربران به ارمغان مي‌آورد اما برخي كارشناسان عقيده دارند نرم‌افزاري بدين گستردگي و پيچيدگي به طور حتم داراي ايرادهايي است كه به مرور شناسايي خواهند شد و ايراد معرفي شده توسط اين محقق روس هر چند كوچك، اما نخستين نمونه آن است.