دریا نیوزسوءهاضمه: علائم و درمان

، 19:19   /   کد خبر: 2139   /   تعداد بازدید: 769


دریانیوز : سوءهاضمه که «Dyspepsia» نیز نام دارد ، دردی است که در بخش فوقانی شکم و زیر قفسه سینه احساس می شود. ممکن است درد ازبین برود اما دورباره باز می گردد و غالبا احساس می شود.
علت ایجاد این مشکل اغلب زخم معده ، سنگ کیسه صفرا ، بیماری روده تحریک پذیر و یا بیماری رفلکس اسیدی معده به مری است که درد در قفسه سینه را سبب می شود.
افراد در هر سنی ممکن است به این اختلال مبتلا شوند و در هردو جنس زنان و مردان شایع است. داروهای ضد التهابی نیز گاهی باعث سوءهاضمه می شوند.

علائم
شایع ترین نشانه این نارحتی درد است که ممکن است خفیف یا شدید باشد حتی برخی افراد که برای اولین بار آن را تجربه می کنند ، گمان می کنند دچار حمله قلبی شده اند. درد غالبا پس از خوردن غذا رخ می دهد. سایر علائم سوءهاضمه یا «Dyspepsia» شامل سوزش معده ، آروغ زدن ، نفخ معده ، و تهوع است.

پیشگیری
پرهیز از ریسک فاکتورهایی مانند سیگار ، الکل ، کافئین زیاد و استرس می تواند در پیشگیری از سوءهاضمه موثر باشد. اضافه وزن نیز در افزایش احتمال ابتلا به سوء هاضمه نقش دارد.

درمان
برای خنثی کردن و کاهش تولید اسید معده داروهایی وجود دارد. اگر زخمی وجود داشته باشد باید برای حذف باکتری هلیکوباکتر آنتی بیوتیک تجویز شود زیرا این باکتری اغلب یکی از علل موثردر ایجاد زخم معده است.
توصیه می شود درصورت احساس این علائم و یا هر گونه درد و ناراحتی معده و دستگاه گوارش به موقع به متخصص گوارش مراجعه شود.