دریا نیوزدانشمندان احتمالا موفق به مشاهده قديمي‌ترين ستارگان جهان شده‌اند

، 17:51   /   کد خبر: 1991   /   تعداد بازدید: 595دريانيوز : دانشمندان موفق به مشاهده ستارگاني بسيار عظيم با ابعادي حدود هزار برابر بزرگتر از ستاره خورشيد شده‌اند كه احتمالا قديمي‌ترين ستارگان بوجود آمده در جهانند.
به گزارش سايت اينترنتي "اسپيس.كام"، گزارش اوليه مربوط به مشاهدات اين اجرام آسماني بسيار قديمي كه توسط تلسكوپ "اسپيتزر" سازمان "ناسا" صورت گرفته، در شماره ماه نوامبر سال ‪ ۲۰۰۵‬از نشريه "نيچر" به چاپ رسيده بود و گزارش تكميلي آن روز دوشنبه منتشر شده است.
"آلكساندر كاشلينسكي" از مركز فضايي "گودارد"(‪ (Goddard‬سازمان "ناسا" و سرپرست اين تحقيقات اعلام كرد اين اجرام آسماني بسيار قديمي هر چه باشند بسيار نوراني هستند و ماهيت آنها با تمامي اجرام آسماني شناخته شده جهان بسيار متفاوت است.
اجرام آسماني مورد مطالعه در اين تحقيقات در فواصلي بيش از ‪۱۳‬ ميليارد سال نوري از زمين قرار داشته‌اند و نوري كه هم‌اكنون از آنها به زمين مي‌رسد، در بيش از ‪ ۱۳‬ميليارد سال قبل منتشر شده است. فيزيكدانان عمر جهان را ‪ ۱۳/۷‬ميليارد سال تخمين مي‌زنند.
با توجه به اينكه پس از انفجار بزرگ موسوم به "بيگ بنگ" و پيدايش جهان، ظرف تنها چند صد ميليون سال مواد حاصل از "بيگ بنگ" در جهان به اندازه كافي پخش شده و دماي آنها به اندازه‌اي پايين آمده كه امكان پيدايش نخستين ستارگان فراهم آمده‌است، بنابراين اجرام آسماني مشاهده شده در اين تحقيقات با عمر بيش از ‪ ۱۳‬ميليارد سال، از جمله قديمي‌ترين اجرام آسماني كيهان محسوب مي‌شوند.
پيش از اين قديمي‌ترين نورهاي دريافت شده توسط تلسكوپها در طيف مايكروويو بوده‌اند اما در اين نورهاي ابتدايي تنها الگوهايي از مواد پخش شده در جهان پس از "بيگ بنگ" مشاهده شده و هيچگاه يك جرم آسماني مشخص نمايان نشده‌است.
دانشمندان تصور مي‌كنند نوري كه در مطالعه اخير مشاهده شده در ابتدا در طيف فرابنفش و نيز طيف نور مريي بوده و با توجه بدينكه نور درپي ميلياردها سال حركت در فضا دچار تغيير طول موج مي‌شود، هم‌اكنون اين نورهاي باستاني در طيف مادون‌قرمز به زمين مي‌رسند.
محققان براي مشاهده اين اجرام باستاني مجبور هستند نورهاي ديگر مربوط به ستارگان و كهكشانهاي موجود در مسير نور آنها را با روشهاي خاص حذف كنند و به همين دليل تصاوير بدست آمده چندان شفاف نيستند و نمي‌توان در آنها ماهيت و شكل نخستين ستارگان احتمالي جهان را به درستي شناسايي كرد.
دانشمندان "ناسا" اميدوارند با كمك تلسكوپ "جيمز وب" اين سازمان كه كار ساخت آن در آينده آغاز مي‌شود، بتوانند ماهيت نورهاي تازه شناسايي شده را با دقت بيشتري بررسي كنند.
گزارش جديدي از اين مطالعه در شماره آينده نشريه فيزيك نجوم "استروفيزيكال ژورنال لترز" منتشر خواهد شد.