دریا نیوزشير برنج

، 07:12   /   کد خبر: 1295   /   تعداد بازدید: 565


 

 

 

 

مواد لازم:

 

برنج

يك فنجان

شير

 يك و نيم كيلو

گلاب

 نصف فنجان

نمك

نصف قاشق چايخوري

در صورت تمايل

50 گرم خامه

پودر پسته براي تزئين

يك قاشق سوپخوري

 

 

طرز تهيه:

برنج را خوب شسته و بگذاريد 2 ساعت خيس بخورد، تا برنج خوب پخته و لعاب بهتري بدهد . سپس آب برنج را از صافي رده كرده و با 2 ليوان آب و نمك روي شعله ملايم كمي بپزيد . شير را اضافه كرده و بعد گلاب را هم بريزيد تا شير برنج پخته و كاملاً لعابدار شود. در اين مرحله مي توانيد 50 گرم خامه به شير برنج اضافه كنيد و آن را در ظرف مورد نظر كشيده و بعد از 3-2 دقيقه روي آن را با پودر پسته تزئين كنيد. براي سرو آن مي توانيد از عسل، مربا يا شيره انگور هم استفاده كنيد.

 

فرني

 

 

 

مواد لازم:

 

شير

 يك كيلو

آرد برنج كاملاً نرم

100 گرم

شكر

150 گرم

گلاب

 يك استكان

نمك

يك چهارم قاشق چايخوري
دارچين و پودر پسته براي تزئين

به مقداركم

 

 

طرز تهيه :

در يك قابلمه آرد برنج، شكر و نمك را ريخته و شير را كم كم به آن اضافه كنيد و به هم بزنيد تا آرد برنج در شير حل شود . ظرف را روي حرارت ملايم اجاق قرار دهيد و مرتب هم بزنيد تا فرني شما جوش بيايد . در اين مرحله گلاب را هم اضافه كرده و ظرف را روي صفحه شعله پخش كن قرار دهيد و حرارت را كاملاً ملايم كنيد تا فرني جا بيفتد . معمولاً بعد از جوش آمدن فرني، 12-10 دقيقه روي حرارت بماند كافي است . پس از آماده شدن فرني، آن را در ظرف مورد نظر كشيده و پس از 3-2 دقيقه با پودر و دارچين روي فرني را تزئين كنيد.

 

نكات تغذيه اي :

در ايام ماه رمضان شير برنج و فرني دسرهاي مناسبي براي افطار مي باشند. اين دو دسر به دليل دارابودن شير و غلات ( برنج يا آرد برنج ) از نظر پروتئيني كامل هستند زيرا اسيد آمينه هاي موجود در لبنيات و غلات مكمل يكديگر هستند.

همچنين فرني غذاي مناسبي براي شروع غذاي كمكي نوزادان مي باشد كه اگر براي كودك تهيه ميشود، بهتر است مقداري كره به آن افزود.